Západné krajiny, ktoré sa snažia rozšíriť svoje zdroje a znížiť závislosť od dominancie Číny v dodávkach medi, by mohli okrem zvýšenia nákladov čeliť aj problémom so zdržaním energetickej transformácie. Úplná náhrada Číny v dodávateľskom reťazci medi je pritom neuskutočniteľná. Uviedla to vo svojej správe konzultačná spoločnosť Wood Mackenzie.

Dopyt po medi a vplyv Číny na trh

Meď je dôležitým kovom pre vznikajúce technológie, ako sú obnoviteľné zdroje energie, skladovanie elektriny a elektromobilita. Čína je lídrom v dôležitých segmentoch dodávateľského reťazca medi.

Spojené štáty, Kanada, Austrália a európske krajiny sa vplyv Číny na trh s meďou snažia utlmiť prostredníctvom dotácií a investícií. Wood Mackenzie však varuje, že dva ciele, teda dekarbonizácia a zníženie závislosti od Pekingu, sú v navzájom protiklade.

Výzvy a investičné potreby

Dopyt po medi by mohol do roku 2050 vzrásť o 75 percent na 56 miliónov ton. Na náhradu Číny by boli podľa firmy potrebné investície stoviek miliárd amerických dolárov do nových kapacít na spracovanie a úpravu medi. To by spôsobilo neefektivitu, ktorá by mala za následok výrazný rast cien hotových výrobkov, zvýšila náklady na energetický prechod a predĺžila dobu potrebnú na tento prechod.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu existujúce bane a projekty vo výstavbe pokryjú do roku 2030 len 80 percent potrieb medi. To naznačuje, že by kovu mohol byť nedostatok.

Väčšina prvotnej ťažby suroviny sa uskutočňuje predovšetkým v Amerike a v Afrike. Domáca ťažba v Číne tvorí len osem percent celosvetovej produkcie. Po započítaní majetku čínskych firiem v zahraničí sa tento podiel blíži 20 percentám. Aj tak si krajina potrebuje zabezpečiť ďalšie dodávky, aby uspokojila svoje potreby. Zvyšok sveta má tak dostatok primárnych banských zásob, aby uspokojil súčasné potreby, dodala Wood Mackenzie.

Dominantné postavenie Číny v spracovaní a výrobe

Dodávateľský reťazec medi však zahŕňa niekoľko dôležitých fáz, vrátane ťažby, tavenia a rafinácie, spracovania a výroby hotových výrobkov. A Čína má dominantné postavenie práve v tomto nadväzujúcom spracovaní a výrobe.

„Vzhľadom na to, že vlády a výrobcovia sa usilujú o diverzifikáciu smerom od Číny, je nevyhnutné brať do úvahy celý dodávateľský reťazec, nielen ťažobné operácie,“ uviedol riaditeľ výskumu globálnej ťažby vo Wood Mackenzie Nick Pickens. Rozsah dominantného postavenia Číny v dodávateľskom reťazci znamená, že úplná náhrada krajiny je neuskutočniteľná, dodal.

Približne 80 percent ťažby medi tvorí medený koncentrát, ktorý musí byť spracovaný v hutoch a rafinériách, kde sa z neho vyrábajú medené katódy, teda čisté medené tyče alebo plechy. Výrobcovia potom tento materiál používajú na výrobu medených súčiastok, ktoré končia v hotových výrobkoch.

Správa ukázala, že od roku 2000 sa Čína podieľala na raste svetovej kapacity hút 75 percentami.
„Scenár bez Číny pre dodávateľský reťazec medi by vyžadoval podstatné zvýšenie spracovateľskej kapacity, aby bolo možné splniť cieľ energetickej transformácie,“ dodal Pickens.

V súčasnosti však nie sú žiadne plány na výstavbu nových primárnych tavných kapacít v Severnej Amerike ani v Európe. Namiesto toho sa USA zameriavajú na sekundárne trhy a recykláciu medi a nedávno založili prvú sekundárnu huť na recykláciu viacerých kovov v krajine.

Čína má tiež od roku 2019 podiel približne 80 percent na celosvetovom prírastku kapacít na výrobu medi a zliatin medi. Teraz disponuje polovicou svetových výrobných kapacít.

USA a Európa čelia prekážkam

Krajiny po celom svete sa snažia dotovať investície do dôležitých nerastných zdrojov za pomoci zákonov. V prípade medi však tieto snahy narazili v USA a Európe na prekážky pre vysoké prevádzkové náklady a predpisy súvisiace s ochranou životného prostredia, uvádza správa.

„Na dosiahnutie cieľov čistej nuly bez nadmerných nákladov pre daňových poplatníkov bude nevyhnutný pragmatizmus a kompromis. Jedným z nevyhnutných ústupkov by mohlo byť zmiernenie obmedzení globálneho obchodu,“ dodal Pickens.

Ďalšie dôležité správy

Solar,Panels,Reflect,Sparkling,Light,From,The,Sun,,clean,Energy
Neprehliadnite

Čínskym solárnym továrňam sa v USA darí, domáci výrobcovia im nedokážu konkurovať