Na ropu bohatý štát Sarawak na ostrove Borneo sa chce zmeniť na centrum pre čistú vodíkovú energiu. Úrady v Sarawaku možno svojím spôsobom považovať za svetových lídrov v oblasti vodíka, uviedol pre Bloomberg Gniewomir Flis z poradenskej firmy Kaya Partners.

Sarawakom preteká mnoho riek a veľa tam prší. Práve tieto dva faktory sú dôležité pre výrobu vodnej energie, ktorá je zdrojom čistej elektriny potrebnej na výrobu vodíkového paliva. Skutočným testom potenciálu tohto malajzijského štátu bude rozsiahla komercializácia vodíka v zahraničí. Pôjde však o veľmi nákladnú a zložitú úlohu.

Prvou výzvou bude výstavba úplne nových infraštruktúr na výrobu plynu, jeho prepravu a následné spaľovanie. Prepravu vodíka navyše komplikuje jeho nízka hustota, a tak musí byť najprv premenený na inú chemickú kvapalinu.

Celosvetová spotreba vodíka v roku 2022 vzrástla na 95 miliónov ton, pričom len menej než jedno percento z celkového množstva tvorilo nízkoemisné palivo. Vyplynulo to z údajov, ktorými disponuje Medzinárodná agentúra pre energiu.

Japonsko a Južná Kórea považujú vodík za kľúčovú zložku zelenej transformácie. Pre obe krajiny predstavuje Sarawak potenciálneho hlavného dodávateľa tohto paliva. Ich najväčšie energetické spoločnosti už nadviazali spoluprácu s tamojšou novou štátnou entitou SEDC Energy s cieľom vybudovať v prístavnom meste Bintulu dva závody na výrobu zeleného vodíka H2ornbill a H2biscus.

Ďalšie dôležité správy

bioplyn
Neprehliadnite

Vykurovať plynom sa bude dať na Slovensku aj po roku 2040, musí to však byť biometán či vodík