Od Pensylvánie po sever Anglicka poháňali uhoľné bane priemyselnú revolúciu, ktorá urýchlila ekonomický rast krajín po celom svete. Dnes sa z ťažby a používania uhlia stala kontroverzná téma, kde odporcovia tohto fosílneho paliva kritizujú jeho škodlivý vplyv na životné prostredie.
Organizácie ako Greenpeace považujú uhlie za ten „najšpinavší a najviac znečisťujúci spôsob výroby energie“. Mnoho lídrov a úradov od generálneho tajomníka OSN po Medzinárodnú agentúru pre energiu čoraz častejšie hovoria o postupnom vyraďovaní uhlia.
Z celosvetového hľadiska je ale situácia podľa portálu CNBC oveľa komplikovanejšia. Je potrebné zvážiť mnoho faktorov vrátane túžby niektorých krajín, predovšetkým tých s rozvíjajúcim sa trhom, využiť uhlie ako nástroj vlastného ekonomického rozvoja.
Významný objav
Americká spoločnosť Ramaco Resources v máji zverejnila závery štúdie, ktorá zisťovala, akú úlohu by mohlo uhlie v rámci energetického prechodu v nasledujúcich rokoch zohrať. Spolu s výskumníkmi z banského poradenského úradu Weir International a Národného energetického technologického laboratória (NETL) americkej vlády vydala nezávislú správu, ktorá z technického hľadiska posudzuje prvky vzácnym zemín, takzvaných REE, nájdených v jednej z jej baní v americkom Wyomingu.
„Po osemnástich mesiacoch rozsiahleho vŕtania a nezávislej chemickej analýzy veria výskumníci z NETLu a Ramaca, že baňa Brook Mine obsahuje možno najväčšie nekonvenčné ložisko REE v Spojených štátoch,“ uviedla spoločnosť Ramaco.
Keďže dodávkam a rafinácii prvkov vzácnych zemín dominuje Čína, objavy ako ten vo Wyomingu by mohli byť zo strategického hľadiska rozhodujúcim faktorom v súboji o zavádzanie technológií zajtrajška.
Väčšina depozitov mimo Číny má podobu „konvenčných“ baní a nachádzajú sa v ložiskách magmatických hornín. Ich ťažba a spracovanie sú preto obťažné a drahé. „Depozity REE v Brook Mine sú považované za ‚nekonvenčné‘, pretože sa nachádzajú hlavne v ílových vrstvách nad a pod vrstvami uhlia,“ vysvetlila firma Ramaco. Je teda možné, že ich bude možné extrahovať pomocou bežných zariadení na povrchovú ťažbu a spracovať ekonomickejším a ekologickejším spôsobom než v prípade konvenčných baní.
Užitočný odpad
Vedci z Pensylvánskej štátnej univerzity sa zamerali na spôsoby získavania prvkov vzácnych zemín a dôležitých minerálov z odpadu pochádzajúceho z uhoľných baní. V Škótsku zas výskumníci zisťovali, či možno využiť vodu zo zaplavených starých a nevyužívaných baní ako zdroj pre dekarbonizované vykurovanie budov.
Okrem uhlia prejavili potenciál v oblasti výroby vedľajších produktov kľúčových pre udržateľné technológie, akými sú batérie do elektrických vozidiel, aj iné zdroje energie. Spoločnosť Geothermal Engineering Limited nedávno uviedla, že v rámci projektov zameraných na geotermálnu výrobu energie bude jedným z vedľajších produktov lítium.