Elon Musk, jeden z najbohatších mužov sveta, opäť rozvíril európsku politickú scénu. Prostredníctvom svojej sociálnej platformy X viedol 75-minútový rozhovor so spolulíderkou krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) Alice Weidelovou, v ktorom vyzval Nemcov, aby vo februárových federálnych voľbách podporili práve túto stranu. „A. Weidelová je veľmi rozumný človek. Dúfam, že ľudia to pochopia už len z tohto rozhovoru,“ vyhlásil E. Musk a dodal, že v jeho slovách nebolo „nič poburujúce, len zdravý rozum“.

Rozhovor, počas ktorého si Muskov livestream naladilo približne 200-tisíc ľudí, sa venoval širokému spektru tém – od imigrácie a energetickej politiky až po vesmírne misie. E. Musk na otázku Weidelovej, kedy bude pripravený poslať ľudí na Mars, odpovedal, že bezposádkové lode by mohli odštartovať už o dva roky, zatiaľ čo posádkové misie približne o štyri. „Chcem, aby boli Marťania schopní zachrániť pozemšťanov v núdzi – tak, ako Amerika zachránila Európu počas druhej svetovej vojny,“ dodal.

V rozhovore obaja vyjadrili želanie ukončiť vojnu na Ukrajine a apelovali na obmedzenie imigrácie. E. Musk dodal, že „prezident Trump by rusko-ukrajinský konflikt vyriešil veľmi rýchlo. Aby bolo jasné, je to na prezidentovi Trumpovi. Je vrchným veliteľom… nechcem za neho hovoriť… ale vyžaduje si to silné vedenie zo strany USA“.

Rozpory v histórii a politické ambície

Rozhovor nebol len o víziách budúcnosti. E. Musk a A. Weidelová rozoberali aj historické a ideologické témy, vrátane tvrdenia, že Adolf Hitler bol skôr socialista než krajne pravicový extrémista.

líderka AfD Alice Weidelová
Zdroj: afD, X
líderka AfD Alice Weidelová

E. Musk vo svojom vystúpení tiež označil nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera za „tyrana“ za jeho kritiku AfD a vyzval kancelára Olafa Scholza, aby odstúpil po nedávnom tragickom útoku autom na vianočnom trhu. O. Scholz tieto vyjadrenia odmietol a vyzval politikov i verejnosť, aby „nekŕmili trollov“.

A. Weidelová počas rozhovoru poďakovala Muskovi za platformu, ktorá jej umožnila vyjadriť sa „bez prerušenia alebo negatívneho rámcovania“. AfD, ktorú nemecké spravodajské služby klasifikujú ako pravicovo-extrémistickú, sa líderka AfD snažila vykresliť ako „konzervatívnu libertariánsku“ stranu bojujúcu proti byrokracii a nelegálnej migrácii.

Očakávané vyšetrovanie

Muskova podpora AfD neunikla pozornosti európskych inštitúcií ani nemeckých orgánov. Európska komisia oznámila, že preskúma, či diskusia na platforme X neporušila zákon o digitálnych službách, zatiaľ čo nemecká sieťová agentúra plánuje monitorovať algoritmické manipulácie, ktoré by mohli zvýhodňovať politické posolstvá AfD.

LobbyControl, organizácia zameraná na transparentnosť v politike, upozornila, že rozhovor by mohol byť považovaný za nelegálne financovanie kampane. Hovorca AfD tieto obvinenia odmietol s tým, že išlo o legitímny prejav slobody slova, ktorý nebol „choreografovaný“.

Dopad na nemeckú politiku

AfD, ktorá sa v prieskumoch pohybuje na úrovni približne 19 až 21 percent, získava čoraz väčšiu podporu, pričom analytici predpokladajú, že Muskova otvorená podpora by mohla prispieť k jej normalizácii medzi voličmi. Friedrich Merz, líder stredopravej CDU/CSU, ktorá má v prieskumoch náskok s približne 31 percentami, označil Muskov zásah do kampane za „bezprecedentný prípad zahraničného zasahovania“.

E. Musk medzitým pokračuje vo svojich kontroverzných aktivitách, pričom nemecká verejnosť i politická scéna zvažujú, aký dopad bude mať jeho angažovanosť na výsledok volieb a na budúcnosť digitálnej regulácie v Európe.

Bergen,,Norway,-,June,10,,2024:,Graffiti,Of,Putin,On
Neprehliadnite

Putinizácia strednej Európy. Kickl na prahu moci v Rakúsku upevní trend pravicového populizmu

Public,Demonstration.,Protest.,Microphone,In,Focus,Against,Unrecognizable,Crowd.
Neprehliadnite

Čakajú na spasiteľa. Voľby v roku 2025 môžu zásadne ovplyvniť budúcnosť Európy