Neurovedec z Kalifornskej univerzity Charan Ranganath sa už vyše štvrťstoročie zaoberá výskumom fungovania mozgu, pamäte a spomienok. Mnoho ľudí sa ho zvykne pýtať, prečo s pribúdajúcim vekom zabúdajú viac či menej dôležité veci. Namiesto toho, aby im vysvetľoval komplikované vedecké poznatky, radšej ponúka štyri jednoduché rady, ako zabrániť starnutiu mozgu a zabúdaniu.

1. Nevenujte sa príliš multitaskingu

Multitasking, teda robenie viacerých vecí naraz, sa síce môže z času na čas hodiť, ale profesor Ranganath neodporúča sa naň veľmi spoliehať.

Pri multitaskingu je totiž výrazne činná časť mozgu nazvaná prefrontálny kortex, ktorá pomáha vytvárať spomienky. Ak býva zaťažovaný až príliš, nemusí vo vyššom veku správne fungovať.

Namiesto multitaskingu odporúča Ranganath radšej poctivé plánovanie pre jednotlivé aktivity, ktorým sa chceme venovať, píše portál CNBC.

2. Dôležitosť kvalitného spánku

Ľudský mozog pracuje, aj keď človek spí. Dokonca o to viac, než keď bdie. Práve vtedy sa tento dôležitý orgán zbavuje takzvaného metabolického odpadu, a zároveň vytvára spojenia medzi spomienkami na udalosti, ktoré človek zažil.

Napriek tomu, že spánok sa s pribúdajúcim vekom zhoršuje a skracuje, mozgu dokáže človek pomôcť.

Aby dokázal správne fungovať a ukladať spomienky, mal by sa človek pred spaním vyvarovať prílišného pozerania na obrazovku televízoru či počítača, ťažkým jedlám, ako aj alkoholu.

3. Vyvarujte sa monotónnym činnostiam

Udalosti si pamätáme na základe toho, že si spojíme informáciu s tým, čo, kedy a kde sa stalo. Odborne sa táto schopnosť nazýva epizodická pamäť a funguje predovšetkým vďaka pestrosti jednotlivých udalostí.

Nie je preto dobré, ak sa človek venuje stále tomu istému alebo zažíva rovnaké situácie.

Aj keď istý, napríklad pracovný stereotyp úplne nemožno odstrániť zo života, je dobré venovať sa pestrej škále činností a zažívať rôznorodé aktivity. Vďaka tomu človek zároveň pomáha svojmu mozgu.

4. Všetko si nezapamätáte. Aj keby ste chceli

Ak ste si pri nejakej udalosti povedali, že si ju zapamätáte na celý život, ale teraz si na ňu už nedokáže spomenúť, nerobte si z toho ťažkú hlavu.

Existuje však spôsob, ako si nejakú inú udalosť alebo skutočnosť možno zapamätať. Profesor Ranganath odporúča testovať sa zo znalostí, ktoré sme sa naučili. Nový poznatok si skúste zopakovať po niekoľkých minútach, neskôr po hodine, prípadne ešte dlhšom čase. Človek si takýmto spôsobom cibrí mozog a pomáha mu zapamätať si veci.

V prípade, že by ste si nový poznatok náhodou nepamätali, nezúfajte, pretože aj na chybách sa človek (a mozog) učí.

Ďalšie dôležité správy

Obyvateľ Údolia Hunza
Neprehliadnite

Obyvatelia pakistanského údolia zdravím ohromujú vedcov. Proti chorobám bojujú tajnými zbraňami