Výhody pre bohatých cudzincov malo zavedené viacero krajín, no postupne ich rušia. Portugalsko vlani v októbri oznámilo plány zrušiť program, ktorý umožňuje cudzincom platiť nižšie dane z príjmu ako miestni obyvatelia po dobu desiatich rokov. Najnovšie sa pre takýto krok rozhodlo Spojené kráľovstvo. Londýn oznámil, že zruší možnosť vyhýbať sa 15 rokov daniam pre ľudí, ktorí síce v Británii žijú, ale majú trvalý pobyt inde.
Kam teda ešte dnes môžu ísť expati, aby ochránili svoj majetok a úspory? Bloomberg vybral niekoľko krajín z celého sveta, ktoré cudzincom aj naďalej ponúkajú výhody.
Antigua a Barbuda
Rezidenti aj nerezidenti nezdaňujú príjmy dosiahnuté v tomto ostrovnom miništáte ani svoje zahraničné aktíva. Neplatia žiadne dane z majetku či dedičstva. Takýto daňový zákon bol hlavnou hnacou silou ekonomiky krajiny, prilákal bohatých investorov a podporil trh s nehnuteľnosťami.
Cudzinci si môžu zabezpečiť aj občianstvo, ktoré im umožňuje bezvízový vstup do členských krajín EÚ vrátane Slovenska, už za 100-tisíc dolárov. Občania Antiguy a Barbudy môžu bez víz cestovať do 154 krajín sveta.
Spojené arabské emiráty
Dubaj a susedné emiráty prilákali v posledných rokoch množstvo manažérov hedžových fondov a bankárov z celého sveta vďaka svojim voľným daňovým zákonom a výhodám pre bohatých. SAE nezdaňujú osobný príjem, kapitálové zisky, dedičstvo, dary ani majetok. Majú jednu z najnižších sadzieb dane z príjmu právnických osôb na svete, deväť percent pre spoločnosti, ktoré generujú viac ako 102-tisíc dolárov zisku ročne.
Krajina navyše nedávno rozšírila okruh ľudí, ktorí môžu požiadať o víza na dlhodobý pobyt. Sú medzi mini aj podnikatelia a inžinieri.
Taliansko
Veľkorysý taliansky daňový systém pre cudzincov zriadený v roku 2017 bol pri lákaní expatov veľmi účinný. Počet ľudí, ktorí sa sťahujú do Milána a využívajú miestne daňové úľavy, sa v roku 2021 viac ako zdvojnásobil na celkovo viac ako 1 300 ľudí. Noví obyvatelia platia ročný poplatok 100-tisíc eur a sú oslobodení od platenia dane zo zahraničného príjmu.
Nával cudzincov v Miláne však zvýšil ceny nehnuteľností a prispel k vyšším životným nákladom mesta, čím vyvolal napätie medzi miestnymi obyvateľmi.
Monako
Do Monaka sa stále hrnú multimilionári, aby si užili tamojšie kasína, okázalý životný štýl a nízke dane. Malá krajina, ktorá je rajom pre európsku elitu, nemá žiadne dane z majetku, osobných príjmov alebo kapitálových výnosov. Prenájom nehnuteľností je zdaňovaný jedným percentom z ročného nájmu. Monako zrušilo dane z dividend vyplácaných miestnymi spoločnosťami a neúčtuje všeobecnú daň z príjmu právnických osôb.