Ceny pohonných hmôt na Slovensku opäť rástli. Pokiaľ sa na začiatku roka 95-oktánový benzín predával za priemernú cenu 1,491 eura za liter, v súčasnosti sa jeho cena opäť navýšila. Na väčšine staníc dnes motoristi natankujú liter za viac ako 1,6 eura.
Zásoby nafty sú ohrozené
V posledných dvoch týždňoch sa upravovala cena benzínu na pumpách minimálne štyrikrát. Komoditný analytik Lukáš Lipovský pre Markízu uviedol, že zdraženie benzínu môže súvisieť aj s hospodárskym oživením v Číne.
Vývoj cien ovplyvnila aj tohtoročná teplá zima.
„Na vykurovanie sa využívalo menej vykurovacích olejov, tie sa vyrábajú z ropných zložiek ako nafta. Dá sa povedať, že na trhu bol prebytok nafty a jej cena bola stabilizovaná. Ale ceny benzínu prudko rástli,“ vyjadril sa.
Podľa L. Lipovského existuje veľký predpoklad, že budú ceny benzínu pokračovať v posilňovaní aj naďalej. Jedným z dôvodov môže byť fakt, že od 5. februára vstupuje do platnosti ďalšia časť embarga na dovoz ruských ropných produktov po mori do Európy.
„Bavíme sa primárne o nafte. Lebo doteraz sme dovážali veľmi veľa nafty z Ruska. Sú teda ohrozené aj zásoby nafty, ropných produktov a dlhodobé vyhliadky stoja na tom, že ceny benzínu, ale aj nafty, môžu pokračovať v raste,“ upozornil.
Ceny môžu pokračovať v raste
Či sa však ceny pohonných hmôt na konci zimy zastabilizujú je vraj otázne. Analytik pripomenul, že veľkú rolu v prípade vývoja cien zohráva ruská vojenská agresia na Ukrajine.
„Konkrétne to, že európska legislatíva sa snaží obmedzovať toky ropy a ropných produktov z Ruska. To je veľmi veľké riziko v tom, že napríklad Slovnaft je tlačený využívať viac neruskej ropy a ruská ropa je zhruba o 30 dolárov, čo je zhruba 30 až 40 percent, lacnejšia ako iné druhy ropy. Preto, keď bude Slovnaft využívať viac neruskej ropy, v priebehu roka nastanú skôr väčšie tlaky na to, že ceny môžu pokračovať v raste,“ uzavrel analytik.