Po ruskej invázii na Ukrajinu EÚ a západné krajiny zintenzívnili ekonomické sankcie proti Rusku. Moskva hrozí zastavením svojich dodávok plynu do Európy, čo však nebude mať rovnaký vplyv na všetky členské krajiny EÚ, lebo nie všetky sú závislé od ruského plynu, uviedla v utorok belgická televízna stanica RTBF.
Hrozí zastavenie ruského plynu
Po správach o invázii Nemecko oficiálne pozastavilo schválenie plynovodu Nord Stream 2, ktorý mal do krajiny dodávať ruský plyn. Európania sa obávajú, že tento krok a pribúdanie ďalších ekonomických sankcií podnietia Rusko k zastaveniu dodávok plynu, čo ohrozí najmä krajiny v strednej a východnej Európy.
Európa dováža v priemere 40 percent svojho zemného plynu z Ruska a mnohé štáty majú významné obchodné a investičné väzby s ruským trhom.
RTBF upozornila, že európsky think-tank Bruegel, ktorý sídli v Bruseli a špecializuje sa na ekonomiku, zostavil porovnávaciu tabuľku závislosti európskych krajín (nielen EÚ) podľa podielu ruského plynu na ich celkovej spotrebe plynu za rok 2021.
Najviac závislí
Tabuľka naznačila, že Estónsko, Fínsko a Moldavsko sú krajiny najviac závislé od Ruska, z tohto trhu prúdi celková spotreba plynu. Vysoko závislé od dodávok ruského plynu sú aj Bulharsko, Lotyšsko, Srbsko, Slovensko (ôsma najzávislejšia európska krajina), Poľsko, Rakúsko a Maďarsko - od 80 do 99 percent ich celkovej spotreby.
Nemecko, dováža z Ruska 53 percent svojej spotreby plynu, podobne ako Luxembursko a Česká republika. Švajčiarsko zaisťuje z Ruska 44,4 percenta svojich dodávok plynu.
Belgicko je až na 26. mieste v rebríčku 30 európskych krajín, keď iba 3,49 percenta celkovej spotreby plynu pochádza z Ruska. Väčšina belgického dovozu je z Nórska (64,83 percenta). Málo závislé od ruského plynu je aj Holandsko (5,17 percenta) a prípadné protisankcie v podobe zastavenia plynu do Európy by najmenej trápili Španielsko (0,46 percenta ruského plynu), Spojené kráľovstvo (0,12 percenta), Írsko (0,09 percenta) a Portugalsko (0 percent).
Dodávky zatiaľ pokračujú
Dodávky cez plynovod Jamal-Európa cez Poľsko v utorok ráno smerovali na západ do Nemecka a dodávky cez Ukrajinu na Slovensko zostávajú na nedávnych vysokých úrovniach, vyplýva z údajov prevádzkovateľov plynovodov.
Dodávky smerom na západ cez Jamal sa obnovili v pondelok (7. 3.) o 19.00 h SEČ a počas noci predstavovali okolo 11,9 milióna kilowatthodiny (kWh/h) za hodinu, ukázali údaje spoločnosti Gascade. Potom sa v utorok spomalili na 7,9 milióna kWh/h. V pondelok sa dodávky opäť dočasne otočili a smerovali na východ, keď Jamal pracoval v reverznom režime prvýkrát od 2. marca.
Ruský koncern Gazprom si na 8. marca rezervoval tranzitné kapacity cez plynovod Jamal-Európa v objeme 3,1 milióna kubických metrov (m3), informovala v pondelok agentúra TASS o výsledkoch aukcie prepravných kapacít. Ruský plyn naďalej prúdil aj cez Ukrajinu smerom na Slovensko v rovnakých objemoch ako v uplynulých dňoch.