Veľká púštna oblasť potom začala priťahovať paleontológov aj priekupníkov. S tým však plánuje mongolská vláda skoncovať. Tá začala kampaň s cieľom získať späť vzácne poklady, ktoré sú v súčasnosti roztrúsené v zahraničných múzeách a u súkromných zberateľov, vrátane hollywoodskeho herca Nicolasa Cagea, uviedla agentúra AFP.

Vo svojej jurte u slávnych horiacich útesov Bajanzag rozmýšľa Gelegraš nad hodnotou „svojej“ lebky. „Keby som vedel, že má takú cenu, sám by som ju predal,“ žartuje.

Nelegálny vývoz

Výzvu na repatriáciu pozostatkov dinosaurov mongolská vláda vydala, keď manžel bývalej ministerky kultúry, športu a turistiky Ojúngerel Cedevdamby zistil, že jedna newyorská aukčná sieň plánuje vydražiť vzácneho tarbosaura, menšieho bratranca tyranosaura. Podľa paleontológov všetky známe exempláre tohto stavovca pochádzajú z údolia Nemegt v Mongolsku. Vyvážať skameneliny z Mongolska je nelegálne.

Do mongolskej púšte sa po stopách R. Ch. Andrewsa vypravili stovky expedícií, niektoré so súhlasom úradov. Iné boli nelegálne a ich cieľom bolo previezť vzácne poklady do zahraničia.

31-ročná Surendžav Munchsajchan, ktorá spravuje park, kde R. CH. Andrews našiel dinosaurie vajcia, tvrdí, že predchádzať krádežiam je takmer nemožné. Ako jediná strážkyňa približne 10-tisíc hektárov púšte hliadkuje na starej motorke a sníva o bezpilotných lietadlách. S pomocou polície a Gelegraša prenasleduje zlodejov skamenelín a vzácnych rastlín a snaží sa zabrániť nelegálnej ťažbe. O krádeži skameneliny sa dozvie až vtedy, keď colníci na hraniciach zadržia pašeráka, alebo keď sa niektorý pastier sťažuje, že prišiel o svoj tunajší chlieb. „Nikdy sa nám nepodarilo chytiť žiadneho zlodeja,“ sťažuje sa.

Kosti sa pomaly vracajú

Samozrejme, tarbosaurus z New Yorku nebol prvou skamenelinou, ktorá Mongolsko opustila nelegálne. Jeho dražba však rozpútala rozhorčenú reakciu a mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž sa osobne sťažoval vo Washingtone.

V roku 2012 začal americký prokurátor súdny proces s cieľom predaj zakázať. To umožnilo úradom skamenelinu zaistiť. Pre Mongolsko to znamenalo víťazstvo a dinosaurus sa vzápätí vrátil do vlasti. Rozsudok bol kľúčovou etapou v boji proti nelegálnemu obchodu. „Práve do Spojených štátov prichádzali všetky skameneliny. Chceli sme tento obchod zaraziť,“ hovorí O. Cedevdamby. Mongolsko potom získalo späť asi 30 skamenelín.

Niektorí zberatelia, ako napríklad Nicolas Cage, dobrovoľne svoje poklady vrátili. Herec kúpil kostru tarbosaura v dražbe bez toho, aby vedel, že bola ukradnutá.

V roku 2016 bolo v mongolskej metropole Ulánbátar otvorené múzeum zasvätené skamenelinám, ktoré sa podarilo získať späť. Ide o bývalé Leninovo múzeum, kde v hlavnej sále trónila monumentálna busta sovietskeho vodcu. Namiesto nej je tam teraz tarbosaurus z Manhattanu. Niektorí ľudia žartujú, že Mongolsko nahradilo jedného dinosaura druhým.