Dokonca máme takzvané terénne sociálne služby, teda také, ktoré poskytujú opatrovatelia odkázaným v domácom prostredí, medzi národnými prioritami na roky 2015 až 2020. Ministerstvo práce však ani v poslednej novele zákona o sociálnych službách nespravilo nič preto, aby seniorov udržalo čo najdlhšie doma. Dokonca upravilo zákon tak, aby ich čo najviac odchádzalo do domovov. S novelou teraz pomáha Miriam Madunická, riaditeľka senického územného spolku Slovenského červeného kríža.
Vo svojej analýze terénne služby odporúčali aj analytici z útvaru Hodnota za peniaze ako aj finančne výhodnejšie riešenie, aj lepšie riešenie pre kvalitnejší život seniorov. Ako je to v súčasnosti, darí sa štátu uprednostňovať pobyt seniorov doma?
Síce v národných prioritách je napísané, že by mali byť terénne služby viac preferované a malo by dochádzať k deinštitucionalizácii klientov, ktorí sú v zariadeniach, aby sa im vytvoril priestor pre prinavrátenie do prirodzeného prostredia, ale realita je iná.
Ani posledná novela zákona o sociálnych službách vôbec neriešila podporu opatrovateľskej služby, ale riešila iba pobytové zariadenia. A to tým, že sa zvýšili príspevky na odkázanosť klientom, ktorí sú v pobytových zariadeniach a terénne sociálne služby sú stále na ťarche obcí a miest. Ibaže mestá a obce argumentujú, že majú na to málo peňazí.
Je pravda, že majú málo peňazí?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?