Pre Ryana s manželkou Damou bola pandémia katalyzátorom zmeny životného štýlu. Ryan v tom čase už druhý rok pracoval v hotelovom priemysle na Bali. Keďže cestovný ruch na ostrove vinou koronavírusu upadal, manželia sa rozhodli vrátiť do Thajska, aby boli bližšie k rodine, ktorá im darovala pozemok v dedinke Buri Ram.

Ryan s Damou ho mali v pláne zveľaďovať až tesne pred dôchodkom. Pandémia ich plány zmenila. Manželia, ktorí majú dvoch malých synov, poskytli portálu Business Insider prehľad svojich mesačných výdavkov, ako aj nákladov spojených s výstavbou domčeka a vonkajšej kuchyne.

Fáza číslo jeden: Bývanie

Ryanova rodinka sa do dediny Buri Ram s asi 150 obyvateľmi presťahovala na začiatku pandémie. Pozemok bol v tom čase iba „veľká rovná plocha blata“, dodal 35-ročný Ryan. Manželia v tom čase nechceli na rozvoj pozemku minúť veľa peňazí, a tak sa rozhodli vybudovať si tu pre seba dve malé bambusové chatky. „Takto sme žili asi rok a pol a ešte k tomu sme si pestovali aj vlastnú zeleninu," dodal otec rodiny.

Po tom, čo vlády po celom svete začali uvoľňovať covidové opatrenia, pár znova zmenil stratégiu. „Rozhodli sme sa za našporené peniaze postaviť dom. Chceli sme postaviť chatu, ktorá by deťom ostala, keby sa nám niečo stalo,“ vysvetlil Ryan.

Manželia sa preto rozhodli pre malý dvojpodlažný dom a vonkajšiu kuchyňu, ktorá sa nachádza v samostatnej prízemnej budove. Na oba objekty minuli 821 593 thajských bahtov, čo je zhruba 22 500 dolárov.

Fáza dva: Záložný plán

Ryan si uvedomil, že niektorí obyvatelia dedinky menia svoje príbytky na obchodíky či stánky na predaj benzínu, aby mali aspoň ako-taký zdroj príjmu. Aj manželia sa preto zamysleli, ako by mohli svoj dom využiť na zarábanie peňazí. Práve tu vstupuje do hry vonkajšia kuchyňa.

Stačí, aby do nej manželia pridali pár stolov a registračnú pokladňu, a nová kaviareň je na svete. „Je to len záložný plán. Ak žijete na thajskom vidieku, musíte uvažovať o tom, ako zarobiť nejaké peniaze, aj keby malo ísť len o malú sumu,“ vysvetlil Ryan.

Fáza tri: Udržateľnosť

Čo sa týka nákladov, pár neplatí ani nájom, ani hypotéku. Za elektrinu a internet mesačne platia zhruba 155 dolárov. Pár vlastní približne 15 akrov pôdy, pričom časť využíva na pestovanie plodín a chov zvierat vrátane kurčiat, prasiat a jedného byvola.

Najväčšou výzvou života na vidieku je aj napriek tomu hľadanie nových zdrojov príjmov, dodal Ryan. Žiť iba z toho, čo si človek vypestuje, je náročnejšie, než sa zdá. Manželia sa pokúsili byť z hľadiska stravovania úplne sebestační, no čoskoro zistili, že je to na nich priveľa. Ich snahu a spolu s ňou aj celú úrodu dokážu ľahko zničiť nepredvídateľné situácie, akými sú invázia hmyzu či zlé počasie. Hoci je v dedinke mnoho rodín, ktoré sú 100-percentne sebestačné, Ryanovi s manželkou sa podarilo dopestovať si asi iba 35 percent vlastnej potravy.

Pár sa preto viac sústredí na extra príjmy. „Predávame vietnamské prasatá a moja žena predáva ešte aj balený med a plásty,“ dodal otec rodiny.

Aj keď majú teraz manželia menej peňazí, než keď pracovali vo veľkých firmách, sú takto oveľa spokojnejší, pretože spolu s deťmi ako rodina trávia viac času. Ako Ryan dodal, to bolo vždy ich cieľom.

Ďalšie dôležité správy

Na ilustrancnej snimke Urad prace.
Neprehliadnite

Slovákov pod 30 rokov trápia nižšie zárobky, vyššia nezamestnanosť a nedostupnosť bývania