Noland Arbaugh sa takmer z večera do rána stal novou hviezdou technologického neba. V polovici roka 2016 vtedy ešte iba 22-ročný mladík ochrnul po skoku do jazera. Nehoda prevrátila jeho život hore nohami. Po návrate z nemocnice sa musel napríklad učiť používať motorizovaný invalidný vozík, ktorý „šoféruje“ fúkaním vzduchu do trubice. Okrem toho sa musel naučiť ovládať iPad pomocou tyčky, ktorú drží ústami.

V januári sa Arbaugh stal prvou osobou, ktorej doktori ako súčasť klinickej štúdie do mozgu implantovali čip od Neuralinku. Zariadenie mladíkovi neumožnilo znovu chodiť, no vie vďaka nemu prekonať niektoré zo súvisiacich fyzických obmedzení. Dokáže ním totiž iba pomocou myšlienok ovládať svoj laptop.

Hoci nie je prvý, komu doktori do mozgu zaviedli podobné zariadenie, Arbaugh sa stal jediným, komu operácia priniesla slávu. Čiastočne za to môže skutočnosť, že šéf Neuralinku – Elon Musk, je magnetom na pozornosť a jeho ambiciózne projekty zaujímajú nielen médiá, ale aj širokú verejnosť.

Nové možnosti

Arbaugh sa s agentúrou Bloomberg podelil o to, ako sa mu žije s novým implantátom. Podľa svojich slov ho síce ochrnutie neteší, no už sa s ním zmieril. Verí, že sa v tejto situácii ocitol z nejakého dôvodu a ide o súčasť Božieho plánu.

Arbaugh používa implantát 10 až 12 hodín denne. Pauzu si dáva iba vtedy, keď čip potrebuje nabiť alebo ide spať. Keď je na počítači, tak sa väčšinou hrá počítačové hry. Okrem toho dokáže vďaka implantátu ľahko surfovať po internete a rád si púšťa aj audioknihy. Čip mu umožňuje počítač ovládať aj z postele, čo je podľa Arbaugha oveľa pohodlnejšie než sedenie na invalidnom vozíku, ktoré mu často spôsobovalo kŕče.

V prvých dňoch sa ale mladík musel najprv naučiť, ako naladiť softvér od Neuralinku na svoje mozgové vzorce, čo je základom pre zmenu myšlienok na akcie. Čoskoro mu to už išlo akosi automaticky a Arbaugh si dokázal četovať s priateľmi a zároveň sa na internete hrať milovaný šach.

Prvé problémy

Zhruba mesiac po používaní čipu si Arbaugh všimol, že ovládanie kurzoru myši bolo menej presné. Takisto zaznamenal oneskorenie medzi prevodom myšlienok na akcie. Neuralink po kontrole zistil, že elektródy v Arbaughovom mozgu sa pohybovali oveľa viac, než firma pozorovala počas testov na zvieratách. To narušilo kvalitu spojení medzi Arbaughovou mysľou a počítačom. Vytiahnutie niekoľkých vlákien z mozgu navyše obmedzilo schopnosť spoločnosti merať rýchlosť a presnosť čipu.

Neuralink pôvodne zvažoval odstránenie implantátu, no zatiaľ k nemu nepristúpil, keďže problém pre Arbaughovo zdravie nepredstavuje priamu hrozbu. Ten bude preto aj naďalej používať aktuálnu verziu čipu. Neuralink zrejme v blízkej budúcnosti upraví chirurgické postupy a možno aj niektoré časti samotného implantátu, aby problém vyriešil. Jeho ambíciou je otestovať implantát na viacerých pacientoch ešte tento rok.

Arbaugh súhlasil, že bude mať zariadenie v hlave jeden rok a poskytovať počas neho Neuralinku všetky potrebné údaje. Mladík potom firme povie, či si ho chce ponechať, deaktivovať alebo úplne odstrániť. Zatiaľ to vyzerá tak, že sa čipu nevzdá a dokonca bude chcieť prejsť na novšiu verziu produktu, keď už bude k dispozícii. „Dúfam, že ma zaradia na zoznam kandidátov,“ dodal Arbaugh.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Firmy vyrábajúce mozgové implantáty spájajú sily. Nová skupina bude riešiť naliehavé výzvy