Mladé Poľky väčšinou podporujú strany liberálnej ľavice, ktoré berú ich problémy vážne a sľubujú legalizáciu potratov. Mladí poľskí muži skôr inklinujú k pravici či dokonca k extrémnej pravici. Dobre to vidno na výsledkoch volieb z roku 2023.
Najpopulárnejšou voľbou mužov vo veku od 18 do 29 rokov bola strana Konfederácia, ktorá propaguje voľnú trhovú ekonomiku a tradičné sociálne hodnoty. Jedným z jej sloganov je: Proti feministkám. Na obranu skutočných žien. Strane vo voľbách vyjadrilo podporu zhruba 26 percent mladých mužov a iba šesť percent žien.
Podľa mladých Poliakov zašiel feminizmus v ich krajine priďaleko. Miestny hasič Lukasz sa portálu Economist posťažoval, že kedysi mohol ísť na dedinskú zábavu a stretol tam len ženy súce na vydaj. Dnes podľa neho všetky iba pridávajú polonahé fotky na sociálne siete. Podľa kolegu Mateusza sú všetky médiá zaujaté a pretláčajú ľavicové myšlienky.
Polarizujúci feminizmus
V mnohých rozvinutých krajinách sa postoje mladých mužov a žien polarizujú. The Economist analyzoval údaje z 20 bohatých krajín, pričom využil výsledky Európskeho sociálneho prieskumu, Amerického generálneho sociálneho prieskumu a Kórejského sociálneho prieskumu. Vo všetkých veľkých krajinách mali mladí muži konzervatívnejšie postoje než ich rovesníčky.
Zanietený liberalizmus mladých žien môže prameniť z pocitu, že v oblasti práv ešte existuje veľký priestor na zlepšenie. Trápia ich najmä pretrvávajúce nespravodlivosti vrátane násilia zo strany mužov, drakonických zákonov o potratoch, rozdielov v odmeňovaní a neúmernom rozdelení domácich prác a starostlivosti o deti.
Rozdiel v postojoch medzi pohlaviami vidieť aj v tom, ako sa navzájom vnímajú. Ľudí v 27 európskych krajinách sa výskumníci pýtali, či súhlasia s tým, že „pokrok v právach žien a dievčat bol príliš výrazný, pretože mužov a chlapcov z hľadiska príležitostí ohrozuje“. Vo väčšine prípadov sa s týmto tvrdením stotožnili práve muži.
Je dôležité poznamenať, že mladí muži sú proti feminizmu viac než staršie ročníky. To vyvracia populárnu predstavu, že každá nová generácia je liberálnejšia než tá predchádzajúca. Odpor proti feminizmu je obzvlášť výrazný u mladých mužov, pretože sa pokrokom žien zvyknú cítiť najviac ohrození. Lepšie pracovné miesta pre ženy ale nutne nemusia znamenať horšie príležitosti pre mužov. Staršie ročníky sa o kariéru neboja, pretože sú po dlhoročnom pôsobení dôležitou súčasťou firmy alebo už na dôchodku.
Náročné hľadanie partnera
Najpravdepodobnejšími príčinami narastajúcej polarizácie sú vzdelanie – mladí muži majú nižšiu mieru než ženy – skúsenosti a sociálne siete. Keď o nejakej spoločenskej otázke diskutujú homogénne skupiny rovnako zmýšľajúcich ľudí, majú tendenciu skĺzať do extrémov. Keď sa skupiny frustrovaných mladých mužov stretnú v online prostredí, ich konverzácia býva často plná mizogýnie.
Rozdiely vo vzdelaní takisto vedú k odlišným postojom. Ľudia s vysokoškolským vzdelaním sa zvyknú prikláňať k liberálnym názorom. Rozdielne vzdelanie takisto ovplyvňuje to, ako muži a ženy vnímajú život, prácu a vzťahy. Keď žena v bohatej krajine úspešne absolvuje univerzitu, je pravdepodobné, že si nájde dobrú administratívnu prácu a bude sa schopná uživiť.
V prípade, že si začne hľadať partnera, však rýchlo zistí, že dopyt prevyšuje ponuku, a tak máva väčší problém nájsť liberálne zmýšľajúceho, slobodného a vzdelaného muža. Dvadsaťšesťročná Charelle Lewisová sa Economistu posťažovala, že muži v jej veku sú „ako malí chlapci“.
Rovnakú beznádej pociťujú aj muži, ktorí nechodili na univerzitu. Ľudia z vyšších sociálnych vrstiev sú pre nich nedosiahnuteľní. Muži pracujúci na farmách majú obzvlášť problém nájsť si manželky. Aj preto patria v Poľsku relácie ako „Farmár hľadá ženu“ k programom s najvyššou sledovanosťou.
„Je ťažké povedať, čo dnes mladé ženy od mužov chcú. Kedysi chceli mužov so stabilným príjmom, ktorí vedeli opraviť veci v dome a mali vodičský preukaz,“ zaspomínal si poľský hasič Lukasz.