Čína chce, aby si mladí ľudia odkladali peniaze na dôchodok. Tao Swift, nezamestnaný už v tridsiatke, nemá záujem. „Mať peniaze na dôchodok?“ opýtal sa. „Nerobím si veľkú nádej, že sa mi to podarí.“
Mladý muž nie je jediným, kto takto uvažuje. Na fórach sociálnych sietí a medzi priateľmi si ľudia kladú otázku, či si vôbec sporiť na starobu. Niektorí sa zo systému odhlásili, pričom ako dôvod uvádzajú nedostatok pracovných miest, nízke platy a nejednoznačnosť ohľadom budúcnosti.
Ich skepticizmus znamená obrovskú výzvu pre čínskych lídrov. Za menej ako tri desaťročia sa z krajiny s populačným rastom stala starnúca spoločnosť. Po sedem za sebou nasledujúcich rokov zaznamenala klesajúcu pôrodnosť, uvádza The New York Times.
Rýchlo sa meniaci demografický profil krajiny vytvára obrovský tlak na existujúci nedostatočne financovaný čínsky dôchodkový systém. Priemerný vek odchodu do dôchodku 54 rokov – jeden z najnižších na svete – tento stav ešte viac vyostril. Výrazné ekonomické spomalenie, najhoršie odkedy Čína pred štyrmi desaťročiami čiastočne zobrala na milosť kapitalizmus, necháva veľa ľudí bez práce, čo znamená, že si nemajú z čoho odkladať.
Čína starne tak rýchlo, že v priebehu nasledujúceho štvrťstoročia bude 520 miliónov ľudí, čiže takmer 40 percent jej súčasnej populácie, starších ako 60 rokov. „Vzhľadom na starnúcu populáciu sú ľudia skeptickí ohľadom svojich budúcich dôchodkov,“ povedal hlavný ekonóm UBS pre Čínu Tao Wang. „Obávajú sa, že v budúcnosti budú výplaty nižšie.“
V prvých desaťročiach po tom, čo Čína otvorila svoju ekonomiku svetu, vládnuca komunistická strana uprednostňovala rast a zriekla sa investícií potrebných na vybudovanie širšej sociálnej záchrannej siete. A keďže úrady v 90. rokoch reformovali štátne podniky, o prácu prišli desiatky miliónov ľudí.
Vláda v Pekingu začala vytvárať nový dôchodkový systém, ktorý by v konečnom dôsledku pokrýval väčšinu obyvateľstva v rámci troch pilierov. Prvým je verejný a povinný program, ktorý má najväčšiu registráciu s niečo vyše miliardou ľudí. Druhý pilier čínskeho dôchodkového systému je súkromný, slúži zamestnaným. Pre firmy je však dobrovoľný a týka sa oveľa menšieho počtu ľudí. Tretím a najnovším, takisto súkromným a dobrovoľným, je osobný dôchodok. Bol však zavedený až v roku 2022.