Ministri energetiky a životného prostredia členských krajín skupiny vyspelých ekonomík G7 sa v utorok zaviazali, že do roku 2035 postupne ukončia výrobu elektriny z uhlia. Časť krajín silne závislých od uhoľných elektrární však dostala možnosť alternatívnych cieľov, píšu svetové agentúry na základe zverejneného 35-stranového záverečného komuniké.

Ministri sa dohodli na odstavení uhoľných elektrární „v prvej polovici 30. rokov 20. storočia alebo v časovom horizonte, ktorý je v súlade s udržaním limitu nárastu teploty o 1,5 stupňa Celzia“ v porovnaní s predindustriálnou érou. Krajiny tak môžu ísť aj inou či pomalšou cestou, ak dôjdu k rovnakému cieľu. Stanica CNN píše o „sľube, ktorý má háčik“, agentúra AFP o „priestore na manévrovanie“.

Štáty G7 chcú tiež do roku 2030 prispieť k strojnásobeniu celosvetovej kapacity výroby energie z obnoviteľných zdrojov alebo dramaticky znížiť emisie metánu, píše agentúra DPA. V bode 33 svojho komuniké tiež sľubujú založiť Vodnú koalíciu G7, ktorá bude predchádzať globálnej kríze nedostatku vody. Dohoda o uhlí je významným krokom v smere, ktorý bol naznačený na vlaňajšom samite OSN o klíme COP28. Jeho cieľom je postupné vyradenie fosílnych palív, z ktorých uhlie najviac znečisťuje životné prostredie.

Uhoľné elektrárne mali vlani na celkovej produkcii elektriny Talianska podiel 4,7 percenta. Rím v súčasnosti plánuje odstaviť uhoľné elektrárne do roku 2025. Výnimkou je ostrov Sardínia, kde je termín stanovený na rok 2028. V Nemecku a Japonsku zohráva uhlie väčšiu úlohu. Podiel uhlia na výrobe elektriny tu vlani presiahol 25 percent.

Ďalšie dôležité správy

Logo spoločnosti Slovenské elektrárne.
Neprehliadnite

Financial Times označil Slovenské elektrárne za európskeho klimatického lídra