Ministri financií krajín Európskej únie dosiahli politickú zhodu na reforme rozpočtových a dlhových pravidiel bloku. Finálnu zhodu musia ešte formálne potvrdiť veľvyslanci unijných štátov.
Následne sa začnú trojstranné rokovania, teda pravdepodobne už medzi belgickým predsedníctvom, Európskou komisiou a Európskym parlamentom, o konečnej podobe návrhu.
Unijné fiškálne pravidlá známe ako Pakt stability a rastu vyžadujú, aby verejný dlh neprekročil 60 percent HDP. Rozpočtové deficity zároveň nesmú prevýšiť tri percentá HDP.
Brusel však pozastavil platnosť paktu v roku 2020 pre hospodárske vplyvy pandémie a jeho mimoriadne uvoľnenie predĺžil do konca roka, najmä pre energetickú krízu čiastočne spôsobenú vojnou na Ukrajine.
Teraz by tieto pôvodné pravidlá mali začať opäť platiť, väčšina členských štátov sa k nim ale vracať nechce, a preto sa teraz rokovalo o nových pravidlách. Proti sebe sa postavili dve skupiny štátov, sever - ktorý presadzoval prísnejšie pravidlá pre vysoko zadlžených, a juh - ktorý bol opačného názoru.