Týždenník Spiegel priniesol informáciu, že ministerský predseda spolkovej krajiny Dolné Sasko Stephan Weil (SPD) nepočíta s uvedením plynovodu Nord Stream 2 do prevádzky.
Nord Stream 2 má stopku
Otvorenie dokončeného plynovodu zamietla nemecká vláda po napadnutí Ukrajiny Ruskom, avšak schvaľovacie konanie pozastavila ešte krátko predtým, ako k tejto vojenskej intervencii došlo. Samotný Putin sa vyjadril, že chce, aby sa Nord Stream 2 spustil. Weil, ktorý je členom vládnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka, nepripúšťa túto možnosť, a to dokonca ani v prípade, ak by s k moci dostal namiesto Putina niekto iný. Ako hlavnú príčinu uvádza stratu dôvery voči Rusku.
Ako je známe, dodávky plynu cez starší Nord Stream 1 pozastavil ruský Gazprom s odôvodnením, že vznikli technické problémy, odstráneniu ktorých bránia sankcie uvalené na Rusko. Nemecká strana a Európska únia však tieto dôvody považujú za fingované a majú byť súčasťou ruskej snahy vydierať Európu.
Meklenbursko-Predpomoransko mlčí
Plynovod Nordrstream 2 vedie z Ruska do Meklenburska-Predpomoranska. V tejto súvislosti je zaujímavý fakt, že Manuela Schwesigová, ministerská predsedníčka tejto spolkovej krajiny a členka SPD, čelila po ruskom útoku na Ukrajinu intenzívnej kritike. Dlhodobo totiž presadzovala priateľské vzťahy s Ruskom. K jej prioritám patrilo dobudovanie plynovodu a za týmto účelom podporila vznik nadácie umožňujúcej obísť americké sankcie a vďaka tomu plynovod dokončiť. Schwiesigová sa dnes k problematike jeho spustenia odmieta vyjadriť.
Strata dôvery a rúcanie mostov
Opätovne spolupracovať s Ruskom by podľa Stephana Weila znamenalo vystavovať sa nebezpečenstvu, že budeme znovu podvedení. Rusi totiž podľa neho stratili akúkoľvek dôveryhodnosť a mosty, ktoré zbúrali, sa už opraviť nedajú.
S Weilom súhlasí aj kancelár Robert Habeck. Vylučuje uvedenie plynovodu Nord Stream 2 do chodu, pretože sa obáva toho, že Rusi by sa zachovali rovnako, ako v prípade Nord Stream 1. Spustenie Nord Stream 2 by podľa jeho slov znamenalo pošliapanie vlastného sebavedomia, hodnôt a spoločnej snahy vymedziť sa voči Putinovej politike. Habeck považuje za veľkú chybu, že sa nemecké národné hospodárstvo spoliehalo na ruský plyn. Jediným východiskom má byť teraz hľadanie nových zdrojov.