Gastrosektor aj ubytovacie služby budú na Slovensku v päťpercentnej sadzbe dane z pridanej hodnoty. Oznámil to vo štvrtok na brífingu po rokovaní s Asociáciou hotelov a reštaurácií Slovenska a Zväzom cestovného ruchu minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi, za účasti predsedu SNS a podpredsedu parlamentu Andreja Danka.
Vládny návrh pôvodne počítal so sadzbou 23 percent.
„Po týždňoch ťažkých rokovaní a po týždňoch koordinácie našich krokov s asociáciami a zástupcami sektora sa nám podarilo finálne zabezpečiť, že celý sektor cestovného ruchu, tzn. gastro aj ubytovanie bude po novom v päťpercentnej sadzbe DPH,“ spresnil Dušan Keketi.
Nižšia DPH Slovensku podľa jeho slov zabezpečí „absolútne postavenie“ v rámci regiónu V4. „V Poľsku je sadzba osem percent, v Česku 12 percent, v Maďarsku päť percent a v Rakúsku desať percent na obidva spomínané sektory cestovného ruchu. Verím, že toto pomôže konkurencieschopnosti. Pomôže to podľa čísel od asociácií zachrániť viac ako 15-tisíc pracovných miest. Taktiež nám to pomôže zvýšiť príjmy regionálnych samospráv pri dani z ubytovania,“ spresnil minister.
Rokovania o zníženej DPH pre cestovný ruch s rezortom financií boli podľa Andreja Danka „ťažké“. „Ministerstvo cestovného ruchu a športu aj pri takomto dialógu ukazuje svoju opodstatnenosť. Peniaze, ktoré pomôžeme ušetriť hotelierom, cestovnému ruchu, ale aj stravovacím jednotkám sa Slovensku vrátia. Slovensko má potenciál tvoriť až desať miliárd eur v oblasti cestovného ruchu a športu,“ zdôraznil predseda SNS.
Andrej Danko podčiarkol, že ak by v rámci konsolidačných opatrení vlády nemal cestovný ruch dostať päťpercentnú sadzbu DPH, tak SNS bude blokovať schválenie štátneho rozpočtu. „Ak toto nebude, som ochotný blokovať celý štátny rozpočet,“ dodal.