Viaceré mimoparlamentné politické strany si všímajú a poukazujú na nedostatky v slovenskom zdravotníctve.
KDH: Zdravotníctvo ťahajú dolu najmä dlhy veľkých štátnych nemocníc
Zdravotníctvo ťahajú dolu najmä dlhy veľkých štátnych nemocníc. Napriek novej vlne oddlžovania nie je vidno zatiaľ žiadny systémový krok, ktorý by viedol k zastaveniu rastu dlhu. Zhodnotila členka predsedníctva mimoparlamentného KDH Monika Kolejáková.
„Zásadné zvýšenie miezd budí dojem výrazného zvýšenia zdrojov v zdravotníctve, ale zatiaľ absentuje trvalý a udržateľný model financovania a udržateľný model efektivity,“ uviedla.
Vlani sa podľa nej ukázal nesúlad medzi rezortmi zdravotníctva a financií. „Prijali sa niektoré potrebné zákony, žiaľ, nie sú ani dnes dostatočne kryté peniazmi. Pokiaľ štát nedokáže zaplatiť zdravotnú starostlivosť svojich obyvateľov, ako ju deklaruje, mal by rozmýšľať o viaczdrojovom financovaní,“ skonštatovala.
Kolejáková za najväčšie pozitívum minulého roku považuje ukončenie pandémie ochorenia covid-19. Za mimoriadne dôležité označila tiež schválenie štátneho rozpočtu na rok 2023. „Predvídateľný a stabilný tok financií v rezorte je podstatným stabilizačným prvkom,“ doplnila. Upozornila, že pre niektoré kroky vlády má Slovenská republika krátené peniaze vo fonde obnovy, za ktoré mohol štát realizovať viac pripravených projektov, ako napríklad urgentné príjmy aj vo fakultných nemocniciach.
Najväčšie výzvy, ktorým zdravotníctvo vlani čelilo, boli podľa jej slov covid-19 a hromadné výpovede nemocničných lekárov. Upozornila, že v budúcom roku to bude najmä personálna otázka. „Doteraz nedostatok sestier pociťovali hlavne nemocnice, teraz začneme pociťovať nedostatok obvodných lekárov a sestier v ambulanciách, a teda pacient bezprostredne,“ podotkla.
V roku 2023 je podľa jej slov nevyhnutné venovať sa nastaveniu systému dopĺňania personálu vo verejnej ambulantnej starostlivosti. Za potrebné označila tiež stanovenie minimálnej siete špecializovanej ambulantnej starostlivosti, a to vrátane zdravotných sestier a praktických sestier – asistentov. Treba podľa nej začať realizovať reálnu víziu modernej univerzitnej nemocnice s kampusom pre Bratislavu.
PS: Zvýšením miezd zdravotníkov sa iba posunula akútnosť problému
Zdravotníctvo bude v tomto roku čeliť personálnej kríze. Dohodou na vyšších platoch zdravotníkov vláda personálny problém nevyriešila, iba posunula jeho akútnosť na blízku budúcnosť. Uviedol to predseda mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka. Upozornil, že hrozbou je aj možný kolaps ambulancií.
„Aj keď sa na poslednú chvíľu podarilo vláde odvrátiť odchod lekárov z nemocníc, ktorý sama spôsobila, tak úplne zabudla na problémy ambulancií. Nie je možné pridávať peniaze len nemocniciam, ale je nutné výraznejšie podporovať aj ambulancie, ktoré môžu choroby riešiť skôr, efektívnejšie a hlavne lacnejšie,“ skonštatoval s tým, že ambulantný sektor treba zastabilizovať.
Kabinet by mal podľa neho začať komplexne nazerať na zdravie a viac investovať do preventívnych programov. „Najlepším pacientom je ten človek, ktorý sa vďaka zmysluplným preventívnym programom pacientom ani nemusí stať. Vláda dlhodobo zanedbáva zdravovýchovu, očkovanie, starostlivosť o marginalizované komunity a mnoho ďalšieho, čo by nám mohlo zlepšiť zdravie,“ doplnil.
Zdravotníctvo je podľa Šimečku v čoraz horšom stave. Podotkol, že je to dôsledkom chaotického riadenia pandémie, čo podľa jeho slov spôsobilo veľa zbytočných úmrtí a mnohým ľuďom znemožnilo prístup k zdravotnej starostlivosti. „Pozatvárali sa ambulancie, poodchádzal personál, či už z vyhorenia, alebo pre dôchodkový vek, a museli sa odkladať operácie, ktoré sa budú musieť v tom lepšom prípade dobiehať roky,“ povedal.
Za najväčšie negatívum označil chaos a neistotu, ktoré podľa neho do systému prináša súčasná vláda. Poukázal pri tom na tvorbu rozpočtu, „nesystémové dofinancovanie nemocníc a poisťovní, ignorovanie požiadaviek ambulancií pri zvyšovaní zdrojov„ či hromadné výpovede lekárov. Pozitívom je podľa neho pokračovanie v implementácií reforiem z plánu obnovy, ako napríklad reforma siete nemocníc a reforma siete ambulancií.