Známy podnikateľ a investor Mark Cuban navrhuje, aby sa mladí ľudia venovali umelej inteligencii (AI), vďaka čomu môžu získať cenné skúsenosti a zarobiť peniaze. Ak by bol dnes v tínedžerskom veku, začal by s vedľajším projektom zameraným na AI.

Načrtol jednoduchú trojstupňovú stratégiu: Najprv by sa naučil efektívne vytvárať príkazy (tzv. prompty) pre jazykové modely, potom by začal učiť rovesníkov, ako tieto príkazy využívať pre školské úlohy, a napokon by ponúkol svoje služby malým a stredným podnikom, ktoré ešte AI nevyužívajú.

„Potom by som oslovil firmy, ktoré ešte AI nerozumejú. Nezáležalo by na tom, že mám 16 rokov – mohol by som ich učiť,“ povedal M. Cuban podľa finance.yahoo.com.

Každý kouč musí byť vynikajúci rečník.
Neprehliadnite

Ak odpoviete áno na týchto šesť otázok, ste úspešnejší, než si myslíte

Podľa prieskumu LendingTree viac než polovica príslušníkov generácie Z v USA už pracuje na rôznych vedľajších projektoch. Práca s AI príkazmi, ktorá zahŕňa vytváranie dotazov na četboty s cieľom získať špecifické odpovede, môže byť lukratívnou príležitosťou.

Ako uvádza portál ZipRecruiter, priemerná ročná mzda v oblasti AI začína na 30-tisícoch dolárov, pričom skúsení prompt inžinieri môžu zarobiť až 129 500 dolárov ročne. K tomu, aby sa niekto stal odborníkom na prácu s AI príkazmi, nie je potrebné vysokoškolské vzdelanie, no vyžaduje sa prax a často aj certifikácie, ktoré pomôžu pochopiť fungovanie veľkých jazykových modelov.

Cubanova podnikateľská cesta sa začala už v 12 rokoch, keď predával odpadkové vrecia od dverí k dverám. Neskôr si privyrábal predajom zberateľských predmetov, čo mu pomohlo financovať štúdium na Indiana University. Po krátkom pôsobení v bankovom sektore po skončení vysokej školy sa vrhol na podnikanie. Svoju prvú firmu MicroSolutions predal v roku 1990 za šesť miliónov dolárov. Druhá firma Broadcast.com, ktorú založil v roku 1995, bola predaná spoločnosti Yahoo v roku 1999 za 5,7 miliardy dolárov, čím sa M. Cuban prebojoval medzi miliardárov.

Ďalšie dôležité správy

Najbohatší muží sveta, zľava Elon Musk (195 miliárd dolárov), Bernard Arnault (233 miliárd dolárov) a Jeff Bezos (194 miliárd dolárov).
Neprehliadnite

Technológie produkujú jedného miliardára za druhým. Čoskoro príde prvý bilionár