Manažér hedžových fondov Ken Griffin vyzval Harvardovu univerzitu, aby prijala „západné hodnoty“, pričom miliardár a donedávna štedrý darca povedal, že nepokoje, ktoré sa prehnali univerzitami, boli výsledkom „kultúrnej revolúcie“ vo vzdelávaní v USA. K. Griffin založil americký hedžový fond Citadel v hodnote 63 miliárd dolárov. Svojej alma mater venoval viac ako 500 miliónov dolárov. Pre Financial Times povedal, že „vzdelávanie stráca v poslednom desaťročí v USA svoju úlohu prostriedku na hľadanie pravdy a získavanie vedomostí“.

„Naratív na niektorých našich univerzitných kampusoch sa zvrhol na úroveň, že systém je zmanipulovaný a nespravodlivý a že Ameriku sužuje systémový rasizmus a systémová nespravodlivosť,“ povedal v rozhovore. Univerzity vrátane Harvardovej, Stanfordovej a Massachusettského technologického inštitútu boli svedkami násilných protestov proti izraelskej vojne v Gaze, ktoré postavili bohatých darcov proti študentským aktivistom.

Ďalší miliardár hedžových fondov Bill Ackman sa zasadzoval za odstúpenie prezidenta Harvardu. Šéf private equity skupiny Apollo Global Management Marc Rowan rozprúdil búrlivú diskusiu o riadení na Pensylvánskej univerzite, kde došlo k poklesu príjmov z darov.

„Protesty na univerzitných kampusoch sú takmer ako performačné umenie a v skutočnosti týmito neskutočnými protestmi nepomáhame Palestínčanom ani Izraelčanom," povedal 55-ročný finančník. K. Griffin dodal, že pri predchádzajúcich humanitárnych krízach sa Američania zamerali na praktickú pomoc, ako je organizovanie potravinových akcií.

Študentov Harvardu nazval v januári „zbytočnými snehovými vločkami“, ktoré len fňukajú. Povedal, že pozastavuje dary univerzite v súvislosti s tým, ako sa vyrovnala s antisemitizmom na akademickej pôde.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Aj školy a reštaurácie pochopili, že nastal čas znížiť spotrebu mäsa. Spustili tichú revolúciu