Plne zariadený byt vo štvrti Pigneto v Ríme bol opustený 12 rokov. Podlahy, steny, stoličky, skrine a pohovky boli pokryté prachom a listami, keďže tam celý čas boli otvorené okná. Zdedil ho mladý architekt Flavio Fabiani od zosnulej tety, ktorá v posledných rokoch bojovala s demenciou.

Renovovať byt na treťom poschodí bez funkčného výťahu nebude jednoduché, usúdil vtedy, pričom jeho príbeh opísal Business Insider. Cieľom bolo vytvoriť bývanie pre neho a priateľku Victoriu Craparottovú, ktorú stretol v roku 2019 počas študijného pobytu v Malage v Španielsku. Renovácia stála približne 17-tisíc eur. Takmer o rok neskôr sa pár rozhodol zdieľať, čo vytvorili prostredníctvom videa na TikToku.

Nečakali toľko kritiky. Video si získalo viac ako 7,4 milióna zhliadnutí. „Boli sme šokovaní reakciou,“ povedal F. Fabiani. Hlavné zmeny zahŕňali zrúcanie dvoch stien, ktoré oddeľovali malú kuchyňu a obývaciu izbu, aby vytvorili otvorený priestor, vykopanie podláh a inštalácia nového vykurovacieho systému, tiež nasadenie dvojitých okien na zvýšenie energetickej účinnosti.

Zdá sa, že Američania sú fascinovaní starými domami. Sú zrejme oveľa nostalgickejší ohľadom starej architektúry a bytového dizajnu ako Taliani podobného veku. „Toto video sa šírilo hlavne v USA, kde nie je veľa historických domov a ľudia majú veľmi silné predstavy o ich záchrane,“ povedala V. Craparottová. V roku 2022 Národná asociácia realitných kancelárií zistila, že viac ako 80 percent mileniálov v USA bolo ochotných kúpiť si nehnuteľnosť, ktorá „potrebuje veľkú opravu“.

„Veľa ľudí vidí Taliansko ako idylické miesto a že je to všetko vintage,“ povedal V. Craparottová. „Sme mladší ľudia. Nechceme bývať v dome, ktorý vyzerá ako z 19. storočia.“

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Jednoeurový dom si pýta niekoľko tisíc ďalších eur. Výber top lokalít na európskom trhu