Brusel prehral niekoľkoročnú bitku o reguláciu postavenia živnostníkov, ktorí pracujú pre online platformy. Snahou úradníkov bolo lepšie zadefinovať pracovný status miliónov živnostníkov, ako sú vodiči alebo doručovatelia jedál. V Európskej únii ich pracuje okolo 30 miliónov, z čoho vyše päť miliónov bolo podľa Bruselu nesprávne klasifikovaných. Miesto živnostníkov mali byť zamestnanci.
Cieľom legislatívy bolo priznať živnostníkom podobné výhody, ako majú zamestnanci, vrátane platenej práceneschopnosti či dovolenky. Proti zmene legislatívy boli mnohé online platformy združené v iniciatíve MoveEU, ktorej členmi boli Bolt aj Uber. Čo je dôležitejšie, proti návrhu Európskej komisie sa postavili mnohé štáty, ako Francúzsko, Fínsko, Švédsko a pobaltské krajiny.
Dohode nepomohla ani decembrová snaha o kompromis, a legislatíva tak stroskotala. Následkom bude nezmenený status miliónov Európanov. Ten budú, tak ako doteraz, určovať národné štáty. Práve mnohé z nich vedené pravicovými vládami odmietli legislatívne obmedziť pokrok dosiahnutý v ekonomike zdieľaných služieb. Nová legislatíva by totiž podľa MoveEU stála spoločnosti zhruba 4,5 miliardy eur.
Až doteraz bola Uber firma, ktorá peniaze potrebovala, keďže ich roky pálila pri vysokých stratách. To sa však v poslednom roku zmenilo a Uber sa stal jednou z mála firiem, okrem technológií, ktorej akcie narástli o sto percent.
Od začiatku roka sú akcie spoločnosti v zisku 36 percent a za posledný rok narástli o 120 percent. Tohtoročnému rastu výrazne pomohlo oznámenie z tohto týždňa, že firma realizuje spätné odkupy akcií v objeme sedem miliárd dolárov. Znamená to, že mnohé zamestnanecké akcie, ktoré rozdala, už nebudú rozrieďovať akciový podiel.
Keď sa k tomu pridá prevádzkový zisk, ktorý prvýkrát dosiahla v minulom roku, záujem investorov o jej akcie nie je prekvapujúci. Stále sú však jej akcie z pohľadu budúceho P/E drahé, keď dosahujú úroveň zhruba 63, porovnateľnú napríklad s Teslou. Nvidia, je stále o polovicu lacnejšia.
Kolaps inflácie je koncom sna o mäkkom pristátí. Vrchol optimizmu je blízko. Výber správ TRENDU
Koniec štvordňového víkendu
Mnohé vyjadrenia z tohto týždňa naznačujú, že firmy čoraz viac tlačia zamestnancov na návrat do kancelárii. Jednou z nich je Deutsche Bank, ktorá zakázala štvordňový pracovný víkend z domu. Až doteraz bolo typické, že zamestnanci boli v kanceláriách v utorok až štvrtok, no ostatné dva dni pracovali z domu. Tomu je koniec.
V Spojených štátoch počas piatkov pracuje zhruba iba štvrtina zamestnancov oproti 60 percentám v strede týždňa, píše Bloomberg. To spôsobuje problémy, keď sa do „ofisu" nahrnú zamestnanci, ktorí si niekedy ani nevedia nájsť pracovné miesto, ak firma používa zdieľané pracovné miesta. „Deutsche Bank sa snaží rozložiť maximum na piatky a pondelky,“ uviedla banka. „Jednou z najhorších vecí je ísť do kancelárie a byť sám. Vedúci pracovníci chcú, aby tam boli ľudia“.
Slovenský HDP sa rekordne nafúkol. Pre ekonomiku to nie je dobrá správa. Výber správ TRENDU
Koniec štvordňového pracovného týždňa
Ešte zaujímavejšie ako pracovať v piatok a pondelok z domu sa pre mnohých zamestnancov stali úvahy o zavedení štvordňového pracovného týždňa. Tie však neskončili všade pozitívne. Vo štvrtok Magyar Telekom oznámil, že pilotný projekt štvordňového pracovného týždňa nenaplnil očakávania, píše Bloomberg.
Po jeden a polročnom pilotnom projekte sa 300 zamestnancov vracia späť do rytmu päťdenného pracovného týždňa, oznámila spoločnosť. „Aj keď sa v niektorých štúdiách v iných krajinách zistilo, že nastavenie má výhody pre rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, pilotný projekt v Magyar Telekom neposkytol dostatočné dôvody na zmenu,“ uvádza spoločnosť vlastnená Deutsche Telekomom.
Akciové stávky pripomínajú šialenstvo z roku 2021. Tentoraz sú v hre opcie. Výber správ TRENDU
Miesto kancelárskych budov tenisové kurty
Vlastniť kancelársku budovu, najmä staršiu, nie je v Spojených štátoch v súčasnosti žiadne terno. V časoch „kancelárskej apokalypsy“, ako to nazvala spoločnosť Vornado Realty Trust, sa miesto plánovaného mrakodrapu pri Madison Square Garden v New Yorku rozhoduje o postavení alternatívneho projektu.
Jednou z možností sú tenisové kurty, druhou basketbalové ihriská a treťou gigantický bilbord. Miesto bývalého hotela tam mala vyrásť 61-poschodová budova, ktorá však v súčasnosti nemá pozitívny biznisový výhľad. „Momentálne zvažujeme niekoľko potenciálnych dočasných možností pre lokalitu hotela Pennsylvania,“ uviedol hovorca spoločnosti.
Klesajúce ceny komerčných nehnuteľností prišli aj do Nemecka. Výber správ TRENDU
Kríza zvyšuje dožitie
Znie to paradoxne, no ekonomická kríza znižuje mortalitu. Štúdia amerického Národného úradu pre ekonomický výskum zistila, že počas veľkej depresie v 30. rokoch minulého storočia sa mortalita americkej populácie znížila o 2,3 percenta. Výsledky štúdie potvrdili predchádzajúci výskum, z ktorého vyplýva, že v dobrých časoch sa mortalita zvyšuje a naopak, v zlých znižuje.
Jedným z dôvodov môže byť zníženie znečistenia ovzdušia, druhým viac pohybu a menej pracovného stresu a tretím návrat k lacnejšej no zdravšej strave. O presných dôvodoch a ich vplyve sa však iba špekuluje. Optimistické však je, že aj na ekonomickej kríze dokáže byť niečo pozitívne.