PZP môže byť tichý žrút peňazí, ročne stojí od 60 do 300 eur. Poisťovne pri určovaní ceny prihliadajú na viacero faktorov od typu, veku, hmotnosti, objemu a výkonu vozidla až po skúsenosti vodiča. Výraznú úlohu však zohráva aj adresa.

Vo veľkých mestách s hustejšou dopravou, býva poistné drahšie, zatiaľ čo na vidieku môže byť podstatne výhodnejšie. Štatistické údaje o nehodách na Slovensku, ako aj údaje poisťovní o škodových udalostiach ukazujú, že niektoré regióny sú rizikovejšie. Najvyšší prírastok na cene poistenia pociťujú obyvatelia Košíc a Bratislavy, potvrdila pre TREND Slovenská kancelária poisťovateľov.

Vlani Slováci v priemere zaplatili za povinné zmluvné poistenie 141 eur. Približne pätina si však dokázala zabezpečiť poistku za menej než sto eur ročne. Cenové rozdiely medzi najvýhodnejšími a najdrahšími ponukami dosahovali až 206 eur. Najvýraznejšie sa prejavili v jednotlivých regiónoch– v Bratislavskom kraji zaplatil 48-ročný vodič za PZP v priemere 124 eur, v Žilinskom kraji 109 eur a v Nitrianskom kraji len 97 eur.

Na výšku poistného vplýva aj veková štruktúra vodičov v jednotlivých oblastiach. V regiónoch s vyšším podielom mladých vodičov do 25 rokov, ktorí sú považovaní za rizikovejších, sú ceny PZP zvyčajne vyššie.

Slovenské cesty v minulom roku zaznamenali pozitívny vývoj. Evidovaných bolo 11 434 dopravných nehôd, teda o 204 menej ako v roku 2023. Rovnako sa znížil aj počet obetí na životoch, a to na 262. Tento trend môže tak prispieť k stabilizácii cien poistného v niektorých regiónoch.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Statisíce vozidiel nemajú PZP. Dovoľuje to neschopnosť štátu