Cezhraničné zdieľanie energie a solidarita sú kľúčom k odolnej a udržateľnej budúcnosti Európy, píše vo svojom blogu pre portál Euractiv skupina europoslancov, medzi nimi aj slovenský europoslanec Martin Hojsík.
Predzvesť budúcich výziev
Európa sa dostala do bodu zlomu. Tohtoročné leto so sebou prinieslo rekordne vysoké ceny plynu, ako aj nekontrolované prírodné požiare a horúčavy, akých ešte nebolo. Kontinentom zmietajú krízy na viacerých frontoch, no aj napriek tomu ide iba o akúsi predzvesť výziev, ktoré prídu túto zimu, no i v blízkej budúcnosti.
Európske krajiny zápasia s energetickou neistotou a rozhodli sa vsadiť na solárne panely a veterné turbíny. Väčšina členských štátov EÚ už urýchlila nasadzovanie solárnej a veternej energie, čím je blok na dobrej ceste splniť do roka 2030 svoj 45-percentný cieľ v oblasti obnoviteľnej energie.
Energetická transformácia bola kedysi klimatickou požiadavkou, no teraz je ekonomickou a bezpečnostnou nutnosťou, konštatujú europoslanci. Tak ako pri ostatných zložitých výzvach, akou je pandémia, tak aj v tejto oblasti budú koordinovaná činnosť a hlboká cezhraničná spolupráca kľúčom k európskemu úspechu.
Solidarita a jednota
Elektrické prepojovacie vedenia sú tým najzásadnejším prvkom energetickej transformácie. Otvorený prístup v rámci zdieľania energie umožní Európe využiť plný potenciál jej hojných zásob čistej a lacnej obnoviteľnej energie, konštatujú europoslanci.
Kontinent sa môže pýšiť viacerými poveternostnými podmienkami, takže krajiny s prebytkom veternej a solárnej energie môžu vyvážať elektrinu podľa potrieb krajín s nedostatkom zásob. To podľa europoslancov prispeje k bezpečnosti dodávok a odolnosti.
Krajiny v súčasnosti využívajú výhody zdieľaných pobrežných zdrojov tým, že rozvíjajú cezhraničné energetické uzly napojené na pevninu prostredníctvom podmorských káblov.
Financovanie takýchto projektov z vrecka EÚ sa zaviedlo ako súčasť revidovaného Nástroja na prepájanie Európy.
Európsky mierový projekt
Spoločenský úžitok je vraj takisto zjavný, tvrdia europoslanci. Investície do vedenia by mohli spotrebiteľom ročne pomôcť ušetriť na nákladoch päť až deväť miliárd eur, keďže maximalizovanie a zdieľanie obnoviteľnej elektriny by stlačili ceny smerom nadol.
Urýchlená dekarbonizácia elektrického systému prostredníctvom elektrifikácie kúrenia, dopravy a priemyslu by mala za následok zníženie emisií v celom hospodárstve.
Prehĺbenie energetického prepojenia je skutočne európskym projektom, ktorý posilní regionálnu spoluprácu medzi členskými štátmi, tvrdia europoslanci.
Dodávajú, že by zároveň mohlo ísť o mierový projekt tohto kritického desaťročia, o symbol európskej jednoty, solidarity a odolnosti tvárou v tvár vyhrážkam a neistote.