Zahraničný obchod SR skončil v júli po 14 mesiacoch v miernom deficite. Obchodná bilancia bola v júli 2021 záporná, jej schodok dosiahol 10,7 milióna eur. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR v predbežnej správe. Analytici tvrdia, že mierny deficit prekvapil a prebytky sa zrejme budú aj naďalej zužovať.

„Zužovanie ročného kumulovaného prebytku zahraničného obchodu najskôr bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch," poznamenal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Prebytok podľa neho okreše aj vplyv bázického efektu, keďže po pandemickej jari v lete a čiastočne aj na jeseň v roku 2020 nastúpili rekordne silné prebytky.

„Predpokladáme však, že by predsa len mali ostávať nad úrovňou roka 2019. Rizikom však naďalej ostávajú narušené dodávateľské vzťahy, ktoré narušujú aj produkciu kľúčových exportných odvetví a ich vývozy," poznamenal Koršňák a dodal, že k zmierneniu prebytkov by mal naďalej prispievať aj cenový tlak, ktorý zatiaľ stále zdvíha o niečo výraznejšie nominálne dovozy ako vývozy.

Zamestnankyňa pracuje na spájaní komponentov zadného svetla vo výrobnej hale spoločnosti Hella, 26. augusta 2021 v Bánovciach nad Bebravou. Bánovský subdodávateľ pre automobilový priemysel bude vyvíjať zadné svetlá pre celý európsky trh. Vývojové centrum tam koncern Hella presunie zo svojej centrály v Nemecku a z časti z Českej republiky. Prácu si tam nájde postupne 100 zamestnancov. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Zahranično-obchodná bilancia Slovenka bola v júli tohto roka záporná

Analytička 365.bank Jana Glasová takisto očakáva, že slovenský export aj import bude v ďalších mesiacoch medziročne rásť, avšak vplyv bázického efektu už v letných mesiacoch postupne doznel, preto tempá medziročného rastu už budú pomalšie. „Okrem toho, vývoj nášho zahraničného obchodu bude v ďalších mesiacoch závisieť aj od toho, aký dosah bude mať 3. vlna pandémie na našu ekonomiku a ako sa na našej ekonomike podpíše súčasná materiálová kríza," poznamenala analytička.

Glasová pripomenula, že najväčším ťahúňom slovenského exportu sú automobilky, avšak nad ich vývojom pre surovinovú krízu visí otáznik. „Predpokladáme, že chýbajúce čipy budú trápiť automobilky ešte celý tento rok a zrejme aj začiatkom budúceho roka," podotkla analytička. Ďalším veľkým problémom pre priemysel je podľa jej slov nedostatok plastového granulátu, ktorý sa využíva vo väčšine odvetví vrátane automobiliek. Trh hlási aj problémy s nedostatkom plechov, kovov, dreva, skla a aj stavebných materiálov.