Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien sa zrýchlilo na 9,1 percenta z deviatich percent v apríli. To je najvyššia hodnota od marca 1982. K rastu najviac prispievajú ceny benzínu, energií a potravín, uviedol dnes britský štatistický úrad.
Ceny odevov rástli pomalšie
Májová inflácia je v súlade s očakávaniami analytikov podľa ankety agentúry Reuters. V samotnom jedenástom mesiaci ceny stúpli o 0,7 percenta.
Ceny potravín a nealkoholických nápojov v máji stúpli v medziročnom porovnaní o 8,7 percenta, najviac od marca 2009.
Štatistici zverejnili aj správu o vývoji cien výrobcov. Hlavný ekonóm štatistického úradu Grant Fitzner uviedol, že ceny tovarov opúšťajúcich fabriky rástli najrýchlejšie za 45 rokov, hlavne kvôli výraznému rastu cien potravín. Uviedol ale tiež, že ceny odevov rástli pomalšie ako vlani touto dobou a že ceny počítačových hier klesli.
Všetko, čo je v ich silách
Inflácia v Británii je najvyššia zo skupiny siedmich vyspelých ekonomík G7 a pravdepodobne bude ešte vyššia. Britská centrálna banka minulý týždeň varovala, že inflácia sa v najbližších mesiacoch pravdepodobne udrží nad deviatimi percentami a v októbri, keď sa majú zvýšiť regulované účty domácností za energie, vystúpi až na 11 percent.
Minister financií Rishi Sunak v reakcii na najnovšie dáta uviedol, že britská vláda v boji proti prudkému rastu cien robí všetko, čo je v jej silách.
Májová inflácia v Británii je vyššia ako v USA, Francúzsku, Nemecku aj v Taliansku. Japonsko a Kanada, teda zvyšní dvaja členovia G7, ešte údaje o májovej inflácii nezverejnili. Ani jedna z týchto krajín by sa ale k takej vysokej hodnote ako v Británii nemala priblížiť, odhadujú analytici.