Technologický gigant Microsoft tvrdí, že za najväčší IT výpadok na svete, ku ktorému došlo v piatok (19. júla) po chybnej bezpečnostnej aktualizácii, je zodpovedná Európska únia. Dohoda z roku 2009, ktorú presadila Európska komisia, vraj znamenala, že Microsoft nemohol vykonať bezpečnostné zmeny, ktoré by zablokovali aktualizáciu od firmy CrowdStrike. Došlo tak k výpadku odhadom 8,5 milióna počítačov, uvádza portál euronews.com.
Tisíce letov sa oneskorili alebo ich zrušili, cestujúci uviazli na letiskách po celom svete, bezkontaktné platby prestali fungovať. Problém spôsobila chybná aktualizácia systému CrowdStrike Falcon, ktorý navrhli na prevenciu kybernetických útokov. Tento systém má privilegovaný prístup k dôležitej časti počítača nazývanej jadro.
Microsoft má vlastný alternatívny bezpečnostný program Windows Defender, ale keďže uzavreli dohodu z roku 2009, aby sa zabránilo vyšetrovaniu Európskej komisie pre hospodársku súťaž, viacerí poskytovatelia bezpečnostného softvéru mohli inštalovať programy na úrovni jadra.
Európska komisia na prelome milénia obviňovala Microsoft z nespravodlivej výhody nad inými spoločnosťami, dôvodom bol populárny softvér Windows. Hlavný konkurent Microsoftu Apple v roku 2020 zablokoval prístup k jadru na počítačoch Mac s argumentom, že to zlepší bezpečnosť a spoľahlivosť.
CrowdStrike priznáva chybu v aktualizácii softvéru, ktorá spôsobila IT výpadok po celom svete. Zasiahol až 8,5 milióna zariadení so systémom Windows, čo Microsoft potvrdil s tým, že ide o menej ako jedno percento všetkých zariadení používajúcich tento softvér. Zásah bol veľký, pretože CrowdStrike množstvo firiem používa.
Podľa nového Zákona o digitálnych trhoch sa Európa momentálne snaží donútiť Apple, aby umožnil prístup k iPhonu pre alternatívne obchody s aplikáciami a webové prehliadače.