Generálny riaditeľ OpenAI, ktorá vyvinula pokrokový četbot ChatGPT, a jednou z vedúcich osobností rozmachu umelej inteligencie. Sam Altman sa vždy dokázal presadiť. Už ako 19-ročný mal so startupom Loopt jasný plán: použiť GPS súradnice mobilných telefónov na spojenie používateľov s priateľmi v okolí. Aj keď sa z aplikácie nestal hit, S. Altman ho využil ako odrazový mostík, aby si zabezpečil pevné miesto na vrchole najdôležitejšieho článku v oblasti AI neziskovej organizácie OpenAI.
Dôležití ľudia v okolí dlho obdivovali Altmanovu ambíciu, úprimnosť a premyslené vízie budúcnosti a boli ochotní na neho staviť, uvádza Bloomberg. No svojimi krokmi v snahe získať mocenskú pozíciu ešte pred štyridsiatkou si znepriatelil mnohých bývalých spojencov. To, čo kedysi považovali za šarmantné, mnohí dnes vnímajú ako dvojtvárnosť – tendenciu hovoriť ľuďom čokoľvek, čo mu zabezpečí to, čo chce.
Obvinenia z neúprimnosti a túžby po moci vyvrcholili v novembri, keď ho členovia správnej rady OpenAI odvolali s tvrdením, že „nebol vždy úprimný“. Hoci bol Sam Altman už o pár dní šéfom firmy znova, pochybnosti pretrvávali. Austrálska technologická výskumníčka Helen Tonerová koncom mája verejne obvinila S. Altmana z klamstva. Bolo to krátko po jeho opätovnom dosadení do funkcie a ona v dôsledku toho odstúpila zo správnej rady.
Ľudia, ktorí s Altmanom pracovali, ponúkajú rôzne názory. John Coogan, ktorý založil startup Y Combinator hovorí, že keď bol S. Altman na jeho čele, mal nezvyčajnú schopnosť intenzívne počúvať a diagnostikovať problémy: „To je naozaj ako super sila. Počul som, že ho niekto označil za Michaela Jordana v počúvaní.“ Iný zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, hovorí, že Altmanovou najväčšou silou je schopnosť zistiť, kto mu môže najviac pomôcť, a potom naňho zapôsobiť.
Vizionár to ale na svojom blogu opísal inak. „Môžete meniť svet podľa svojej vôle prekvapujúce percento času,“ napísal v roku 2019. „Väčšina ľudí to ani neskúša.“