Nová talianska premiérka Giorgia Meloniová ostro kritizovala Nemecko pre jeho prístup k súčasnej energetickej kríze v EÚ, pričom spochybnila jeho „európanstvo“. Berlín, ako aj holandskú vládu, obvinila z toho, že nespolupracujú so zvyškom bloku, ktorý sa snaží zabezpečiť nižšie ceny plynu pre všetkých svojich členov.
Podľa Euractivu sa Meloniová počas svojho prejavu v talianskom parlamente okrem toho zastala maďarského premiéra Viktora Orbána.
„Vždy citujete Orbána, no je prístup Nemecka tým, čo nazývame európanstvom?“ opýtala sa talianskej opozície premiérka.
EÚ podľa nej premeškala viacero príležitostí, avšak nie vinou „ľudí presadzujúcich zvrchovanosť“, ktorí v bloku nerozhodujú.
Znovu sa nedohodli
V Luxembursku sa v utorok takisto konalo aj stretnutie ministrov EÚ pre energetiku. Nemecko a niektoré severské štáty nesúhlasili so zavedením cenového stropu na plyn, a tak sa ministrom v otázke riešenia energetickej krízy nepodarilo dosiahnuť kompromis.
Proti zastropovaniu cien je aj Budapešť. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó tvrdí, že strop by sa nemal zaviesť dokonca ani na dlhodobé zmluvy na dodávky plynu, aké Budapešť uzavrela s Ruskom.
Spolupráca krajín
Rétorika Meloniovej sa zhoduje s názormi, ktoré presadzuje Orbán. Ten bol prvým, kto premiérke zablahoželal k novej funkcii.
To isté však nemožno povedať o Nemecku, keďže sociálno-demokratická vláda v Berlíne bola proti tomu, aby sa na čelo Talianska postavila práve Meloniová.
Ešte pred talianskymi voľbami povedal nemecký poslanec Axel Schäfer, že krajne pravicová vláda v Ríme by bola pre „EÚ katastrofou“.
Nemecký kancelár Olaf Scholz a vtedajší taliansky premiér Mario Draghi v decembri 2021 sľúbili, že spolu začnú pracovať na akčnom pláne, vďaka ktorému by došlo k prehĺbeniu vzťahov medzi ich dvomi krajinami.
Nemecké strany SPD a CDU chcú tento sľub dodržať aj napriek nástupu Meloniovej k moci, pretože je to podľa nich v záujme talianskej spoločnosti.