Úvery, ktoré MMF poskytol, dosiahli rekordnú výšku, keďže tento svetový veriteľ poslednej inštancie bojuje so súbežnými krízami, ktoré uvrhli do platobnej neschopnosti najmenej päť krajín a očakáva sa, že budú nasledovať ďalšie.
Z analýzy údajov MMF, ktorú vypracoval denník Financial Times, vyplýva, že koncom augusta predstavoval objem pôžičiek poskytnutých fondom 140 miliárd dolárov v rámci 44 samostatných programov. Táto suma by mala v nasledujúcich mesiacoch ďalej rásť, keďže náklady na pôžičky prudko stúpajú, a je už teraz vyššia ako objem nesplatených úverov na konci rokov 2020 a 2021, keď ich úroveň dosiahla rekordné ročné maximum.
Odborníci sa obávajú vyčerpania úverovej kapacity MMF
Odborníci predpovedajú, že ďalšie výrazné zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk bude zvyšovať náklady na požičiavanie si na celom svete a hrozí, že vyvolá vážnu recesiu. Niektorí analytici tvrdia, že úverová kapacita MMF by mohla byť čoskoro vyčerpaná až na hranicu svojich možností, keďže chudobné krajiny, ktoré sú vylúčené z medzinárodného trhu s dlhmi, budú nútené obrátiť sa na fond so žiadosťou o podporu.
„Objem pôžičiek sa zvyšuje úmerne k zvýšeným rizikám, ktorým čelia krajiny, ktoré sa na nás obracajú so žiadosťou o podporu," uviedol Bikas Joshi, vedúci oddelenia MMF pre stratégiu, politiku a revíziu. Fond rokuje s niekoľkými krajinami o podporných balíkoch, ktoré by ďalej zvýšili jeho celkové záväzky.
Reštrukturalizácia dlhov aj balíky záchrannej pomoci
Zambia a Srí Lanka, ktoré v čase pandémie spolu s Libanonom, Ruskom a Surinamom nesplácali svoje záväzky rokujú s MMF o finančnej pomoci v rámci úsilia o reštrukturalizáciu svojich dlhov. Ghana, Egypt a Tunisko vedú prvé rokovania o podobnej pomoci. MMF koncom augusta schválil záchrannú pomoc pre Pakistan vo výške 1,1 miliardy dolárov. Argentína by mala v najbližších týždňoch dostať 3,9 miliardy dolárov ako súčasť svojho programu v celkovej výške 41 miliárd dolárov.