Nielen medaila na krku, niektorí športovci na olympiáde v Paríži dostávajú aj finančné odmeny za predvedené výkony. Neudeľuje ich Medzinárodný olympijský výbor, ale samotné krajiny odmeňujú medailistov nemalým finančným príspevkom. Portál CNBC zozbieral informácie od národných olympijských výborov, športových asociácií a miestnych samospráv a pripravil prehľad najzaujímavejších súm.

Najvyššie odmeny dávajú olympijským víťazom Hongkong a Singapur. Peňažné stimuly pre športovcov z Hongkongu súťažiacich v Paríži vzrástli o 20 percent oproti Letným olympijským hrám v Tokiu. Zlatí medailisti dostanú šesť miliónov hongkonských dolárov (768-tisíc dolárov). Na svoje si už prišli víťazi v plávaní a šerme.

Singapur udeľuje olympijským medailistom jeden milión singapurských dolárov (745 300 dolárov) za zlato. Mestský štát doteraz udelil najvyšší peňažný bonus len jednému športovcovi: Josephovi Schoolingovi. Tento teraz už bývalý plavec porazil Američana Michaela Phelpsa v disciplíne 100 metrov motýlik na Olympijských hrách v Riu v roku 2016 a získal zlato.

Hostiteľská krajina Francúzsko údajne tiež zvýšila svoje peňažné stimuly. Zlatí medailisti by mali dostať 80-tisíc eur (86 528 dolárov), čo je o 15-tisíc eur viac ako na olympijských hrách v Tokiu.

Okrem peňazí, alebo namiesto nich, niektorí športovci môžu získať byty a autá od vlád aj súkromných spoločností. Ďalej sú to dovolenky, štipendiá, šperky, rôzne iné darčeky, nápoje a doprava zdarma.

Juhokórejskí zlatí medailisti získajú aj doživotný mesačný dôchodok. Japonská stolná tenistka Kasumi Ishikawa dostala po zisku striebornej medaily na hrách v Tokiu 100 vriec ryže. Indonézskym zlatým medailistom v bedmintone Apriyani Rahayu a Greysii Polii údajne odkázali päť kráv, reštauráciu a nový dom.

Ďalšie dôležité správy

Bývalí slovenskí olympionici sa z dnešných odmien môžu smiať: Vlhová dopadla najhoršie
Neprehliadnite

Bývalí slovenskí olympionici sa z dnešných odmien môžu smiať: Vlhová dopadla najhoršie