Tretí deň voľby predsedu novozvolenej Snemovne reprezentantov USA začal podobne ako dva predchádzajúce - dvadsiatka členov republikánskej väčšiny blokuje nástup republikánskeho lídra Kevina McCarthyho do čela komory. McCarthy si pri dnešnom siedmom hlasovaní nepripísal žiadny nový hlas, hoci podľa médií predtým ponúkol vnútrostraníckym odporcom ústupky. Niektorí rebeli tvrdia, že za neho nikdy hlasovať nebudú.
Voľba nového predsedu od utorka paralyzuje väčšiu z dvoch komôr amerického Kongresu, ktorá bez zvoleného predsedu nemôže vykonávať žiadnu zo svojich funkcií. Formálne snemovňa v tejto chvíli ani nemá žiadnych členov, pretože víťazi novembrových volieb ešte nezložili prísahu. Takýto vývoj nastal prvýkrát od roku 1923, keď kongresmani vybrali nového predsedu až v deviatom kole hlasovania.
Jeden volil Trumpa
Tohtoročná voľba by mohla tento počet čoskoro prekonať, pretože siedme hlasovanie neprinieslo prakticky žiadny posun v rozložení síl. Zatiaľ čo menšina Demokratickej strany zostáva jednotná za svojim lídrom Hakeemom Jeffriesom, McCarthyho znovu nepodporilo 21 jeho straníckych kolegov. Väčšina z nich rovnako ako v stredu hlasovala za zástupcu Floridy Byrona Donaldsa, jeden z lídrov rebélie Matt Gaetz tentoraz hlasoval za exprezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý sa čisto teoreticky predsedom Snemovne reprezentantov môže stať tiež.
Proti McCarthymu sa počas prvých dvoch dní stavala dvadsiatka republikánov z ultrapravicového krídla strany, ktoré vzhľadom na tesnú republikánsku väčšinu v snemovni vybojovanej v novembrových voľbách môže mať rozhodujúci vplyv. Svojmu lídrovi toto krídlo uštedrilo sériu porážok a namiesto začatia práce na presadzovaní volebného programu priniesli prvé dni novej republikánskej väčšiny pokračovanie interných sporov, ktoré sa prelievajú do verejných vyjadrení.
Neustúpi, iba ustupuje
„Myslím, že to je hanba, áno,“ odpovedal na otázku televízie CNN kongresman Ryan Zinke, ktorý patrí medzi približne 90 percent republikánskych kongresmanov podporujúcich McCarthyho. „Máte tu 20 ľudí, ktorí požadujú, aby sa im 201 bezpodmienečne vzdalo. Ja sa teda vzdávať nebudem,“ povedal zase reportérom v noci na dnešok ďalší člen väčšinového tábora Trent Kelly.
McCarthy trvá na tom, že z voľby neodstúpi, zároveň však zrejme ďalej ustupuje požiadavkám svojich kritikov. Viacero médií s odvolaním sa na svoje zdroje uvádza, že im v zákulisí novo ponúkol uvoľniť pravidlá pre spustenie hlasovania o odvolaní predsedu - novo by na začatie takéhoto procesu mala stačiť požiadavka jediného poslanca. McCarthy tiež údajne prisľúbil dva posty vo vplyvnom „výbore snemovne pre pravidlá“ republikánskej frakcii, ku ktorej sa väčšina rebelov hlási.
Problém je, že sú viac ako štyria
Web Politico dnes vo svetle tohto vývoja písal o „potenciálnom oživení“ McCarthyho kandidatúry. Iné signály ale nasvedčujú tomu, že má pred sebou stále veľmi zložitú bitku. „Problém je v tom, že počet tých, ktorí Kevinovi McCarthymu hlas nikdy nedajú, je vyšší ako štyri,“ povedal CNN kongresman Warren Davidson v odkaze na maximálny počet republikánskych hlasov, ktoré môže za súčasného nastavenia v snemovni McCarthy stratiť.
Mnohí pozorovatelia uvádza, že konflikt v republikánskej väčšine je v skutočnosti veľmi osobným sporom nadväzujúcim na roky ťahaníc medzi rôznymi krídlami strany. Kalifornský kongresman McCarthy, ktorý je v republikánskom snemovnom vedení od roku 2011, je braný skôr ako pragmatický politik, ktorý nie je tak ideologicky vyhranený ako mnohí jeho stranícki kolegovia. Nie je však jasné, či by niekto iný bol schopný zhromaždiť väčšiu podporu. „Kevin nemá dosť hlasov, ale nikto nemá viac hlasov ako Kevin,“ zhrnul problém nemenovaný republikán citovaný webom Politico.
Ústupky nejdú dokopy s rozumným vládnutím
Nech voľba predsedu dopadne akokoľvek, doterajší vývoj nasvedčuje tomu, že nadchádzajúce dva roky s tesnou republikánskou väčšinou by mohli priniesť množstvo ďalších podobných bitiek. Spravodajský web Axios uvádza, že ústupky, ktoré McCarthy aktuálne ponúka rebelom, nejdú dohromady s „rozumným vládnutím“ a že republikánsky líder to dobre vie. „Republikáni v snemovni systematicky zbavili svojich lídrov moci a zaviedli de facto anarchiu,“ uvádza nový článok.
Obavy vyvoláva aj bezprostredná situácia, v ktorej snemovňa bez zvoleného predsedu nemôže vykonávať svoju funkciu. „Bez predsedu sa Snemovňa reprezentantov Spojených štátov stáva v zásade zbytočnou entitou,“ napísal denník The New York Times.
Stále nezložili prísahu
Novo zvolení kongresmani stále nezložili prísahu a oficiálne tak stále nie sú členmi Kongresu. Snemovňa nemá platné procedurálne pravidlá a nemôže prejednávať žiadne legislatívne návrhy alebo vykonávať dohľad nad vládou. Zároveň by v tejto chvíli nebola schopná reagovať, ak by si to vyžadovala prípadná krízová situácia.
„Neviem, aký je môj status. Neviem, či mám zdravotné poistenie, neviem, či môj tím dostáva výplatu,“ opísal situáciu agentúre AP zástupca Demokratickej strany Ted Lieu.