Dominancia Spojených štátov na globálnych finančných trhoch dosahuje extrémne úrovne. Americké spoločnosti tvoria 70 percent hlavného akciového indexu, zatiaľ čo podiel USA na globálnom HDP je len 27 percent. V 80. rokoch americké spoločnosti vykrývali iba 30 percent indexu.
Vzniká bublina epických rozmerov, upozornil publicista, autor knihy What Went Wrong With Capitalism a šéf Rockefeller International Ruchir Sharma. V článku pre Financial Times uviedol, že investori na celom svete vkladajú viac peňazí do jednej krajiny, než kedykoľvek predtým. „V minulosti, napríklad v búrlivých 20. rokoch minulého storočia alebo počas dotcom éry, rastúci americký trh povzbudil aj ostatné trhy,“ uviedol R. Sharma. „Dnes boom na amerických trhoch vysáva peniaze zo zvyšku sveta“.
Ekonomický rast USA bol v posledných rokoch robustnejší než inde, americké firmy patria medzi najziskovejšie. Analytik poukázal na ďalšie metriky, ktoré naznačujú, že trhy sú značne vychýlené, dokonca aj po odhliadnutí od boomu umelej inteligencie, ktorý vyhnal hodnoty niekoľkých amerických technologických akcií do nevídaných výšok.
Na akciách zarába takmer každý, je čas obávať sa, varuje investor. Vie, kde ešte čakať rast
V roku 2024 pritiekol na americké dlhopisové trhy zahraničný kapitál v objeme jedného bilióna dolárov, čo je takmer dvojnásobok prílevu do eurozóny. Okrem toho USA ovládajú viac ako 70 percent globálneho trhu so súkromným kapitálom a úvermi. „Akoby Amerika bola jedinou krajinou, do ktorej sa oplatí investovať,“ konštatuje R. Sharma.
Mánia na finančných trhoch môže podľa neho ovplyvniť reálnu ekonomiku. Investori, ktorí opúšťajú menšie trhy, oslabujú meny a nútia centrálne banky zvyšovať úrokové sadzby, čím spomaľujú ostatné ekonomiky. „Diskusie o bublinách v technológiách, umelej inteligencii alebo investičných stratégiách zameraných na rast zatieňujú matku všetkých bublín,“ dodal R. Sharma, podľa ktorého je ňou dominancia amerického trhu.
Akcie sú extrémne vysoko, no aj tak majú priestor na ďalší rast, tvrdí investičný šéf BlackRock
Podobné obavy vyjadril aj hlavný ekonomický poradca spoločnosti Allianz Mohamed El-Erian, ktorý minulý mesiac varoval pred „obrovským sacím efektom“ zahraničného kapitálu prúdiaceho do USA. V rozhovore pre Bloomberg TV uviedol, že USA zvyšujú dominanciu v globálnom systéme nielen z pozitívnych, ale aj negatívnych dôvodov v krátkodobom horizonte.
Hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš si myslí, že je prirodzené, ak USA lákajú veľké množstvo kapitálu. „Aktuálne je to čiastočne aj nastavením a výškou úrokových sadzieb v prípade dlhopisového trhu. V prípade akciového trhu a trhu rýchle rastúcich spoločností je to dané najmä technologickými prednosťami či legislatívnym prostredím, ktoré láka tak technologických, ako aj finančných investorov do rôznych oblastí.“ Spomenul private equity, biznis anjelov, venture kapitál, organizovaný akciový trh alebo úverové financovanie.
Aby sa Európa vyrovnala tlaku USA, M. Gábriš odporúča zamerať sa najmä na nastavenie atraktivity prostredia predovšetkým pre moderné technológie, a to "z praktického hľadiska podpory určitých odvetví budúcnosti, ako aj nastavením legislatívneho prostredia".
Investor známy black swan stratégiami Mark Spitznagel varuje pred bublinou už dlhšiu dobu. Spoluzakladateľ a hlavný investičný riaditeľ hedžového fondu Universa Investments vlani označil súčasnú situáciu za „najväčšiu úverovú bublinu v histórii ľudstva“. V júni zopakoval, že táto bublina čoskoro praskne. V septembri tvrdil, že trhy už vstúpili do fázy black swan.