Materské mlieko dokáže u bábätiek znižovať zápaly, ničiť patogény a posilňovať imunitný systém. Vedci sa však domnievajú, že z jeho zdraviu prospešných účinkov by mohli ťažiť aj dospelí. Niektoré zložky materského mlieka podľa nich môžu pomôcť vyliečiť množstvo ochorení vrátane rakoviny, srdcových chorôb, artritídy a syndrómu dráždivého čreva.

Presné zloženie materského mlieka zostáva stále záhadou. Okrem vody sa skladá prevažne z laktózy, lipidov a ľudských mliečnych oligosacharidov (HMO). Obsahuje však aj veľké množstvo bielkovín, vitamínov, minerálov, enzýmov, hormónov a živých buniek z tela matky. V nedávnej štúdii materského mlieka od 1 200 žien z troch kontinentov vedci objavili približne 50-tisíc malých molekúl, z ktorých väčšinu dovtedy nepoznali, informuje The Economist.

HMO by podľa expertov mohli potenciálne pomôcť liečiť zápalové ochorenia. Lars Bode z Kalifornskej univerzity počas testov na myšiach dospel k záveru, že jeden typ ľudských mliečnych oligosacharidov znížil rozvoj aterosklerózy, teda upchávania tepien, ktorá môže zapríčiniť infarkt alebo mŕtvicu. V rámci pokusov na myšiach vykázali HMO sľubné výsledky aj pri liečbe artritídy a sklerózy multiplex.

V roku 1995 vedci z Lundskej univerzity vo Švédsku skúmali antimikrobiálne vlastnosti materského mlieka. Počas experimentov zistili, že niektoré jeho zložky dokázali zabiť bunky rakoviny pľúc. Konkrétne sa o to postarala kombinácia bielkoviny alfa-laktalbumín a kyseliny olejovej, ktorú vedci nazvali HAMLET. Molekuly HAMLETu dokážu preniknúť do jadra rakovinových buniek a preprogramovať ich DNA tak, aby im zablokovali základné funkcie, čím spôsobia ich odumretie bez poškodenia zdravého tkaniva.

Podľa štúdie publikovanej 10. septembra v časopise Cancer Medicine dokázal liek vyvinutý z HAMLETu zmenšiť veľkosť 88 percent nádorov u pacientov s rakovinou močového mechúra bez vedľajších účinkov okrem nepohodlia v mieste vpichu. Sľubné výsledky preukázal aj u myší s mozgovými nádormi a rakovinou hrubého čreva.

Zdravotné výhody môžu mať aj baktérie obsiahnuté v materskom mlieku. Napríklad Bifidobacterium by mohol priniesť novú nádej pacientom s oslabenou imunitou. Kalifornská biotechnologická firma Prolacta Bioscience už testuje kombináciu poddruhu nazývaného B. infantis a HMO u dospelých s rakovinou krvi podstupujúcich transplantáciu kostnej drene, ktorá ničí imunitný systém.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Dojčenie má podľa odborníkov nezastupiteľnú úlohu vo vývoji novorodencov aj v zdraví žien