Výskum ekonóma Raja Chettyho z Harvardu odhalil, že nadväzovanie priateľstiev s bohatými ľuďmi má súvis s ekonomickou mobilitou smerom nahor. Je však potrebné žiť v oblastiach, kde sa obyvatelia z rôznych vrstiev dokážu medzi sebou miešať.

Ak by detí z rodín s nižšími príjmami vyrastali v oblastiach s rovesníkmi z bohatších rodín, ich budúci zárobok by v priemere stúpol o 20 percent, informuje Business Insider. Podľa výskumu tu totiž panuje vyššia miera ekonomickej mobility smerom nahor.

Pravdepodobnosť vytvorenia vzťahov medzi členmi rozdielnych tried sa líši v závislosti od regiónu a jeho častí. Oblasti, kde obyvatelia pociťujú najväčšie ekonomické ťažkosti, majú tendenciu mať aj najnižšiu úroveň ekonomického prepojenia, čo len ďalej znevýhodňuje členov týchto komunít. Na druhej strane, v kalifornskom Silicon Valley sa nachádza desať štvrtí vrátane Mariny v San Franciscu a Palo Alto s najvyššími úrovňami ekonomického prepojenia a prosperity.

Výskum naznačuje, že jedným spôsobom, ako zlepšiť sociálnu mobilitu, je integrovať komunity s nízkymi príjmami s komunitami s vyššími príjmami, vďaka čomu dôjde k zvráteniu sociálnej izolácie a segregácie, s ktorými sa stretáva mnoho ľudí v ekonomicky znevýhodnených komunitách.

Najlepším miesto pre vytváranie nových priateľstiev sú podľa výskumu populárne siete reštaurácií ako Olive Garden či Applebee’s. Z ekonomického a spoločenského hľadiska je zloženie ich návštevníkov pestrejšie než v prípade škôl, parkov či iných verejných inštitúcií.

Ďalšie dôležité správy

Dlhodobé sledovanie obrazoviek môže viesť k predĺženiu očnej bulvy.
Neprehliadnite

V chudobe nastane baby boom, bohaté krajiny čaká baby bust. To zmení globálnu ekonomiku