Šéf eurokomisie v minulosti predsedal luxemburskej stredopravej Kresťansko-ľudovej strane, pričom K. Marx inšpiruje umiernenú a radikálnu ľavicu. Tá kritizuje Medzinárodný menový fond, v ktorého vedení J.C. Juncker pôsobil. Téma jeho prejavu preto ostáva otázna.

V Trieri odhalia 5. mája veľkú bronzovú sochu nemeckého filozofa, ktorú mestu darovala Čína. V tej vládne komunistická strana, v krajine ale podľa mnohých odborníkov nastolila tvrdý, takzvaný dickensovský kapitalizmus. Ten panoval v Európe v 19. storočí a K. Marx ho vo svojej tvorbe pranieroval.

Odporcovia K. Marxovi vyčítajú dôraz na triedny boj, výzvy k revolúcii, útok na náboženstvo či výpady voči Židom. Odvolávali sa na neho aj represívne socialistické a komunistické režimy. Jeho zástancovia zdôrazňujú, že jeho diela vznikali v čase, kedy mali radoví pracovníci katastrofálne podmienky.

Karl Heinrich Marx sa v Trieri narodil 5. mája 1818 a strávil v ňom prvých 17 rokov života. Jeho jubileum je príležitosťou pre posilnenie významu mesta i celej spolkovej krajiny Porýnie-Falcko, vyhlásil krajinský minister kultúry Konrad Wolf.

Marx dostane k 200. výročiu sochu. Na otvorení výstavy bude rečniť Juncker

Jean-Claude Juncker Zdroj: Gettyimages.com

K. Marx a po ňom pomenovaný myšlienkový smer marxizmus zásadne ovplyvnil filozofiu, sociológiu a ekonómiu. Ako neomarxizmus či postmarxizmus zostáva uznávanou politologickou teóriou i dnes.

Najväčšia z očakávaných výstav ponesie názov Karl Marx 1818-1883: Život. Dielo. Doba. Na 1000 metroch štvorcových predstaví intelektuálny a politický vývoj nemeckého mysliteľa. Zameria sa aj na kontext vzniku jeho diel ako Komunistický manifest či Kapitál.