Zlato a vzácne kovy nevynášali v roku 2023 tak, ako by očakávalo. Ich ceny sú v súčasnosti na úrovni zo začiatku roka. Môže sa preto zdať, že zlato tak už neplní ochrannú funkciu proti rastúcej inflácii a geopolitickému riziku.
Pokiaľ však vyjadríme ceny zlata v menách krajín, ktoré sa nachádzali v ekonomických problémoch, ako je napríklad turecká líra, čínsky jüan alebo euro, dostaneme sa ku kladným hodnotám, píše Marek Janečka, portfólio manažér fondov spoločnosti J&T, v článku uverejnenom na webe e15.cz.
Obrat začiatkom novembra
Slabšia výkonnosť zlata bola spôsobená posilňovaním dolára a rastom úrokových sadzieb a ešte na konci októbra sa nachádzalo v hlbokých stratách. Obrat nastal začiatkom novembra po zasadnutí amerického Fedu, ktorý prišiel s menej jastrabou rétorikou.
Finančné trhy začali predpokladať, že v polovici budúceho roka skončí cyklus zvyšovania úrokových sadzieb a nastane vrchol inflácie, čo so sebou prinieslo korekciu dolára. Ceny zlata vzápätí posilnili o viac ako desať percent a dostali sa na začiatku decembra späť nad úroveň 1 800 amerických dolárov za trojskú uncu.
Centrálne banky nakúpili zlato v objeme 400 ton
Významnú úlohu v obnovenom záujme o žltý kov zohrali v poslednom čase centrálne banky, ktoré v treťom štvrťroku nakúpili zlato v objeme takmer 400 ton, čo je najviac v sledovanej histórii. Nepochybne k tomu prispeli sankcie voči Rusku, ktoré viedli k zmrazeniu časti jeho devízových rezerv na zahraničných účtoch.
Ceny zlata potom opäť zrazilo pod 1 800 dolárov vyjadrenie šéfa Fedu Jeroma Powella, ktorý zdôraznil odhodlanie bojovať s infláciou ďalším uťahovaním menovej politiky. Výhľad na budúci rok zostáva stále neistý najmä pre čínske protipandemické reštrikcie a aj pre ďalší rast reálnych úrokových sadzieb.
Odhady vývoja sú napriek tomu viac pozitívne. K najväčším optimistom patria analytici banky Goldman Sachs, ktorí v roku 2023 predpokladajú návrat cien zlata na úroveň 1 950 amerických dolárov.