V dôsledku globálneho otepľovania môžu zaniknúť desiatky alpských lyžiarskych stredísk. Svetová meteorologická organizácia (WMO) patriaca pod Organizáciu spojených národov (OSN) varovala, že hranica pre trvalú snehovú pokrývku stúpne do roku 2060 zo súčasných 850 metrov nad morom na 1 500 metrov.
To znamená, že akékoľvek stredisko položené nižšie bude môcť udržiavať svahy zasnežené iba pomocou umelého snehu. Z hľadiska spotreby energie a vody však ide o veľmi nákladný proces. Zmena hranice by mohla ovplyvniť niektoré z najväčších európskych stredísk vrátane Courchevel a Meribel vo Francúzsku či Verbier vo Švajčiarsku. „Jednoducho povedané, klimatická zmena je existenčnou hrozbou pre lyžovanie a snowboarding,“ zdôraznil prezident Medzinárodnej lyžiarskej a snowboardovej federácie (FIS) Johan Eliasch.
Menšie a lacnejšie strediská sú zmenou ohrozené najviac, pretože sa nachádzajú v nižších nadmorských výškach. Le Grand Bornand vo Francúzsku leží v nadmorskej výške 1 300 metrov a podobne ako mnohé iné nízko položené strediská už bolo nútené diverzifikovať ponuku služieb. Keď jeho lyžiarskym svahom chýba sneh, mení ich na dráhy pre horské bicykle.
Správy Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu (IPCC) naznačujú, že svet sa už v porovnaní s obdobím rokov 1850 až 1900 v priemere oteplil o 1,1 stupňa Celzia. Táto hodnota stúpne do roku 2050 na 1,5 stupňa a do konca storočia by sa svet mohol podľa súčasných projekcií otepliť o dva až štyri stupne Celzia. Štúdia uverejnená vo vedeckom časopise Nature Climate Change dospela k záveru, že v prípade oteplenia o dva stupne by zanikla zhruba polovica všetkých lyžiarskych stredísk v Európe. Pri štyroch stupňoch takmer všetky.