Ch. Manningovej väzbu nariadil sudca Claude Hilton údajne nie preto, aby ju potrestal, ale aby ju donútil vypovedať v tomto dôležitom prípade, uviedol hovorca štátneho obhajcu vo Virgínii.
Hovorca ďalej priblížil, že Manningovej obhajca žiadal sudcu o domácu väzbu. Prokuratúra však Ch. Manningovú uistila, že detenčné zariadenie v meste Alexandria, v ktorom bude, má skúsenosti s transrodovými osobami a bude schopné vyhovieť jej osobným aj zdravotným potrebám.
„Chelseu Manningovú vzali do federálnej väzby za to, že odmietla poskytnúť výpoveď“ pred veľkou porotou, uviedla nezisková platforma The Sparrow Project. Tá na sociálnej sieti Twitter citovala sudcu C. Hiltona, ktorý údajne povedal, že Ch. Manningová môže vo väzbe ostať dlho, respektíve až kým sa neočistí alebo kým nebude daná veľká porota rozpustená.
Vojačka sa podľa vlastných slov i správ médií dopustila pohŕdania súdom, keď tento týždeň odmietla vypovedať pred veľkou porotou, ktorá vyšetruje aktivity platformy WikiLeaks a jej zakladateľa Juliana Assangea v roku 2010. Prepustili ju z väzenia predvlani v máji na základe milosti od predošlého prezidenta USA Baracka Obamu.
Ch. Manningová, ktorá počas výkonu trestu zmenila svoje pohlavie, bola v roku 2013 usvedčená ešte pod mužským menom Bradley Manning z toho, že poskytla skupine WikiLeaks státisíce tajných vojenských a diplomatických dokumentov. V čase tohto úniku pracovala ako armádny spravodajský analytik v Bagdade. Pôvodne si mala odpykať vo väzení až 35-ročný trest.
Jej prípad bol jedným z najzávažnejších únikov tajných materiálov v dejinách Spojených štátov, pričom ona sama sa stala hrdinkou pre aktivistov zasadzujúcich sa proti vojnám a za odtajnenie informácií.