Vojenská vláda Mali si vo štvrtok prevzala ďalšie lietadlá z Ruska, ktoré je teraz jej hlavným vojenským a politickým spojencom. TASR informuje podľa AFP.
Veliteľ vzdušných síl generál Alou Boi Diarra si na letisku v Bamaku prevzal asi 20 vojenských lietadiel z Ruska a tucet bezpilotných lietadiel z Turecka. Na prevzatí sa zúčastnil aj šéf junty plukovník Assimi Goita a ruskí a tureckí diplomati. AFP napočítala päť lietadiel a štyri drony.
Štvrtková dodávka zahŕňala lietadlá Albatros L-39 českej konštrukcie. Hoci boli pôvodne navrhnuté na výcvik, používali sa aj ako útočné lietadlá. Ide o zatiaľ poslednú dodávku vojenského materiálu z Ruska. Predchádzajúce dodávky dorazili v januári, marci a auguste minulého roka.
Bezpilotné drony sú turecké Bayraktar-TB2 na prieskumné misie, ktoré pomôžu spresniť delostrelecké a letecké útoky.
Západoafrické Mali od roku 2012 bojuje proti džihádistickým povstalcom, zároveň však čelí politickej a humanitárnej kríze. Po vojenskom prevrate v roku 2020 prevzala v krajine moc armáda a zároveň sa zhoršili vzťahy s bývalou koloniálnou mocnosťou Francúzskom.
Vojenská junta začala spolupracovať s Ruskom a od konca roku 2021 začala v Mali operovať žoldnierska Vagnerova skupina. Oficiálne ide o boj proti džihádistom, niektorí experti toto tvrdenie spochybňujú.
Taliansky minister obrany Guido Crosetto v pondelok povedal, že nárast migrantov z Afriky je prinajmenšom sčasti spôsobený stratégiou Vagnerovej skupiny v afrických krajinách.