Armádou vedená vláda v africkom štáte Mali vyzvala v nedeľu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby prestal so svojím „neokoloniálnym a povýšeneckým" postojom. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP, ktorá dodala, že výzva malijského vedenia sa objavila v čase, keď sa vzťahy medzi Parížom a Bamakom ďalej zhoršujú.

V Mali prepukla politická kríza

Francúzsko sa rozhodlo zmeniť svoju doterajšiu pozíciu v africkom regióne Sahel po tom, ako sa rozišlo s vojenskou juntou v Mali – krajine, ktorá je už desať rokov epicentrom džihádistického povstania v tejto zemepisnej oblasti. Navyše, v Mali došlo v auguste 2020 a máji 2021 k prevratom, čím vznikla aj politická kríza, ktorá sa prelína s bezpečnostnými problémami. 

Francúzsko v Mali zasiahlo v roku 2013 s cieľom bojovať proti džihádistickej revolte, ktorá vypukla rok predtým. Začiatkom tohto roka však Paríž oznámil, že svoje sily z Mali stiahne.

Dočasná vláda kritizuje Macrona

„Prechodná vláda požaduje, aby prezident Macron natrvalo upustil od svojho neokoloniálneho, paternalistického a povýšeneckého postoja a pochopil, že nikto nemôže milovať Mali lepšie než Malijčania," uviedol v nedeľu vo verejnoprávnej televízii hovorca plukovník Abdoulaye Maiga.

Maiga reagoval v mene junty po Macronových výrokoch, ktoré zazneli minulý týždeň počas jeho návštevy Beninu, Kamerunu a Guiney-Bissau.

Dohoda medzi malijským režimom a vagnerovcami

V súvislosti so súčasnou situáciou v Mali Macron uviedol, že západoafrické krajiny majú povinnosť pracovať na tom, aby malijský ľud mohol „vyjadriť svoju suverenitu" a „vybudovať rámec stability", ktorý umožní „účinný boj proti teroristickým skupinám".

Macron spomenul aj dohodu medzi malijským režimom a ruskou súkromnou polovojenskou organizáciou známou ako Vagnerova skupina, ktorá bola napokon rozhodujúcim faktorom, ktorý viedol Paríž k stiahnutiu svojich 2 400 vojakov z Mali. Bamako popiera akékoľvek nasadenie kontroverzných tzv. vagnerovcov.

Minulú stredu, počas návštevy Beninu, Macron označil Rusko za „jednu z posledných imperiálnych koloniálnych mocností", a to pre jeho inváziu na Ukrajinu.

Ďalšie dôležité správy

WA 5 archív Gao - Na archívnej snímke z 10. februára 2013 francúzski vojaci zabezpečujú evakuáciu cudzincov počas prestrelky s džihádistami v meste Gao na severe Mali. Budúcnosť misie EÚ v Mali vyzerá čoraz neistejšie vzhľadom na zhoršovanie situácie v tejto africkej krajine. Existujú tiež obavy, aby malijské jednotky vycvičené európskymi inštruktormi neprešli na stranu ruskej žoldnierskej skupiny vagnerovcov.  Stabilita Mali má pre Európu strategický význam nielen kvôli tamojším obrovským zásob
Neprehliadnite

Základňu v Mali po odchode Francúzov zaujali ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny