Tradičný osemhodinový pracovný čas čelí na sociálnych sieťach poriadnej kritike. Niektorí používatelia majú totiž pocit, akoby mrhali svojou mladosťou na prácu, ktorá nemá žiadny význam, píše Business Insider.

Spojené štáty zaviedli 40-hodinový pracovný týždeň v 20. storočí. V tom čase išlo o luxus, pretože zamestnanci továrni zvykli týždenne odpracovať v priemere až sto hodín. Počas pandémie začalo pracovné prostredie prechádzať viacerými zmenami. Ľudia požadovali väčšiu flexibilitu, pokiaľ ide o to, kde a kedy budú pracovať. Po novom im vadí aj dĺžka pracovného dňa.

Emocionálne videá

Mnohí zamestnanci sa na sociálnych sieťach začali sťažovať, že im po práci takmer nikdy neostane dostatok času na osobný život.

TikTokerka Brielle zverejnila v októbri video, ktoré si už pozrelo 2,7 milióna používateľov. Mladá žena v príspevku tvrdí, že po práci nemá energiu ani čas variť, upratovať či venovať sa záľubám. Podľa nej vznikla potreba reformovať rozvrh práce, pretože nie je možné, aby jediný živiteľ rodiny zarobil dostatok peňazí na podporu partnera, ktorý ostane v domácnosti, ako to bolo v čase zavedenia 40-hodinového pracovného týždňa.

Rovnaký názor má aj 25-ročná Andra Berghoffová z Minnesoty. Tá na TikToku v auguste zverejnila video o tom, ako po ôsmich mesiacoch zavesila prácu v korporáte na klinec, pretože  ju „ubíjala“. Sociálnymi sieťami sa šíri čoraz viac takýchto videí, a preto je možno na mieste prehodnotiť, či nie je 40-hodinový pracovný týždeň zastaraný.

Strašiak korporát

Suzy Welchová, profesorka na Newyorskej univerzite poukázala na skutočnosť, že nechuť ku korporátnemu životu pociťuje najmä generácia Z, ktorá nie je spokojná s tým, že musí práci venovať desiatky hodín bez toho, aby mala pocit, že robí pre svet niečo zmysluplné.

Zamestnanci veľkých firiem si navyše začínajú uvedomovať, že sa im vernosť jednému zamestnávateľovi nevypláca. Vďaka pandémii pochopili, akú značnú časť života obetovali korporáciám. Niektorí pracovníci sa preto snažia nájsť alternatívy, akým sú štvordňové pracovné týždne, a začínajú čoraz viac dbať na rovnováhu medzi pracovným a osobným životom.

Welchová dodala, že toto zmýšľanie nie je typické iba pre generáciu Z, ale je súčasťou všeobecnejšej svetovej diskusie o tom, ako zamestnanci vedú svoje životy.

Ďalšie dôležité správy

sedenie pri PC
Neprehliadnite

Vedci zisťovali, ktorá krajina má najkratší pracovný týždeň. Slováci robia menej než Američania