V továrni nemeckej zbrojovky Rheinmetall v meste Zalaegerszeg na západe Maďarska zišlo z výrobnej linky prvé bojové vozidlo pechoty Lynx KF41, oznámil to maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky.
Minister uviedol, že vojna na Ukrajine ukázala, že zbrojná výroba vyžaduje dlhodobý rozvoj a plánovanie.
Zachovanie mieru si vyžaduje silu
Maďarský zbrojný priemysel potrebuje prestavať, a tak je vhodné rozvíjať partnerstvá na získanie toho, čo krajine doteraz chýbalo. Ako príklad takej spolupráce označil obrnené vozidlá Gidrán tureckej konštrukcie, vyrábané rovnako v maďarskej továrni Rheinmetall.
„Zachovanie mieru vyžaduje silu,“ zdôraznil Szalay-Bobrovniczky a ocenil prínos spolupráce so zbrojovkou Rheinmetall na posilnenie Maďarska.
Podľa šéfa Reheinmetall Landsystem Björna Bernharda sa v maďarskej továrni v budúcnosti budú vyrábať aj ďalšie typy obrnených vozidiel. Šéf maďarskej pobočky zbrojovky Paul Walf uviedol, že továreň Zalaegerszegu je schopná vyrobiť viac ako sto obrnených vozidiel ročne.
Maďarská vláda a nemecká zbrojovka Rheinmetall AG sa dohodli na založení spoločného podniku na výrobu bojových vozidiel pechoty Lynx v Maďarsku v auguste 2020. Vtedajšia dohoda mala hodnotu viac ako dvoch miliárd eur.
Modernizácia armády
Maďarsko sa pred časom rozhodlo modernizovať svoju armádu aj nákupom nemeckých tankov Leopard 2 a samohybných húfnic PzH 2000, vrtuľníkov Airbus H225M a H145M či systému protivzdušnej obrany NASAMS, ktorý spoločne vyrábajú americká zbrojovka Raytheon a nórsky koncern Kongsberg.
Pred rokmi maďarská štátna zbrojárska firma kúpila od Českej zbrojovky licenciu na výrobu ručných zbraní -pištolí, samopalov a útočných pušiek, predvlani spolupráca vyústila v spoločný podnik. A terajší minister Szalay-Bobrovniczky mal ako podnikateľ väčšinový podiel vo firme HSC Aerojet, keď sa v roku 2021 stala väčšinovým vlastníkom českej leteckej továrne Aero Vodochody.