Keď ruský prezident Vladimir Putin v pondelok gratuloval svojmu francúzskemu náprotivku Emmanuelovi Macronovi na znovuzvolenie a zaželal mu „úspech vo vašej činnosti", bol ruský vodca pravdepodobne viac zdvorilý ako úprimný. Macron má totiž na začiatku svojho druhého funkčného obdobia v úmysle, aby Francúzsko aj naďalej stálo na čele medzinárodného snaženia o prinútenie Putina k zmene prístupu k Ukrajine.

Dal preto zelenú dodávkam moderných delostreleckých zbraní Kyjevu, ktoré by mohli pomôcť zastaviť novú ruskú ofenzívu na východe krajiny. Píše o tom dnes agentúra AP.

Ďalší stupeň pomoci

Samohybné húfnice Caesar, ktoré vedia vystreliť šesť rán za minútu na vzdialenosť väčšiu ako 40 kilometrov, umožnia Ukrajincom zasahovať ruské jednotky na diaľku, potom sa premiestniť a následne na ne strieľať znova. Delá nasadené s veľkým úspechom v ťažení proti Islamskému štátu v Iraku ako aj v ďalších konfliktoch predstavujú ďalší stupeň francúzskej pomoci vláde prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ďalším významným posunom je skutočnosť, že Macron o dodávkach zbraní otvorene hovorí, a dvíha tak závoj tajomstva, ktorým bola francúzska vojenská pomoc Kyjevu doteraz zahalená. Dodávky a publicita podľa AP spoločne signalizujú Macronovu tvrdšiu líniu vo vzťahu s Putinom, teda menej hovoriť a zapojiť sa viac do stretu s Kremľom.

„Spočiatku sme sa trochu zdráhali ukázať, čo poskytujeme," povedal generál vo výslužbe a bývalý šéf francúzskej vojenskej misie pri OSN Dominique Trinquand. Ale „týždeň po týždni sme (dodávky) navyšovali a testovali reakciu“.

Počty nie sú uvedené

Macron spomenul možnosť dodávok húfnic Caesar v rozhovore pre denník Ouest-France 21. apríla, teda v záverečnej fáze svojej kampane za znovuzvolenie francúzskym prezidentom. Spomenul tiež strely Milan, hoci odovzdanie týchto protitankových zbraní bolo oznámené už skôr.

Počty Macron neuviedol. S odvolaním sa na bližšie neurčené francúzske zdroje denník Ouest-France však uviedol, že francúzska armáda zo svojich zásob vyčlení 12 húfnic Caesar a že na vojenskú základňu na juhu Francúzska už dorazilo na výcvik 40 ukrajinských delostrelcov.

Macron uviedol, že jeho „červenou líniou" je naďalej nevstúpiť do priameho konfliktu s Ruskom. Ale do tejto hranice „musíme Ukrajincom poskytnúť maximálnu pomoc", myslí si Macron. „Dodávame významné vybavenie," dodal s tým, že „v tejto ceste musíme pokračovať". Jeho ministerka obrany Florence Parlyová na twitteri uviedla, že súčasťou dodávky budú aj tisíce delostreleckých granátov.

Otvorené komunikačné kanály

Analytik so špecializáciou na delostrelecké systémy Sunil Nair pre odborný časopis Jane's uviedol, že samohybné húfnice môžu byť použité samostatne alebo spoločne ako batérie. „Poskytuje to palebnú silu, o tom niet pochýb," povedal. „Ide o to, ako ju (Ukrajinci) použijú a kde ju použijú."

Pred ruskou inváziou na Ukrajinu z 24. februára aj po jej začatí udržiaval Macron s Putinom otvorené komunikačné kanály. Zverstvá, ktoré vyšli na povrch po stiahnutí ruských vojsk z obcí v okolí Kyjeva, však Macrona prinútili tieto aktivity prerušiť. Jeho kancelária minulý týždeň uviedla, že obaja prezidenti spolu od 29. marca nehovorili.

Macron však tvrdí, že nakoniec bude musieť telefón zdvihnúť znova - s odôvodnením, že ak nebude s Putinom hovoriť, umožní to vedúcim predstaviteľom Číny, Indie a Turecka postaviť sa na čelo snáh o sprostredkovanie mieru, nech už by nastal kedykoľvek. „V určitej fáze budeme musieť pripraviť prímerie a Európa bude musieť byť pri rokovacom stole," povedal Macron minulý týždeň.

Tlak na Putina

Dovtedy však povedú rokovania francúzskej zbrane – v nádeji, že sa im podarí zvýšiť tlak na Putina. „Najlepší spôsob, ako viesť úspešné rozhovory, je, aby Ukrajinci úspešne odvrátili ruskú inváziu," povedal francúzsky vojenský a bezpečnostný analytik François Heisbourg z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdiá (IISS).

Húfnica Caesar umožní „loviť" ruské delostrelectvo používané na východe Ukrajiny na nevyberané ostreľovanie civilných cieľov. „Američania, Poliaci, Slováci, Belgičania, Francúzi a Kanaďania posielajú na Ukrajinu ťažké delostrelectvo," pripomenul Heisbourg. „To je naozaj, naozaj veľké zlepšenie situácie Ukrajiny v novej fáze vojny," dodal.

Ďalšie dôležité správy

JB 12 Münster - Posádka hlavného bojového tanku Leopard 2 A7V oddielu nemeckého Bundeswehru počas cvičenia vo výcvikovom stredisku v nemeckom meste Münster 16. marca 2022. FOTO TASR/AP

A crew of the Leopard 2 A7V main battle tank from Bundeswehr training battalion 93, pauses during an exercise at the training area in Munster, Germany, Wednesday, March 16, 2022. (Philipp Schulze/dpa via AP)
Neprehliadnite

Nemecko podľa médií poskytne Ukrajine protilietadlový systém Gepard