Európa je až príliš citlivá na vydieranie energiami, ku ktorému sa uchýlilo Rusko. To je zdrojom až 40 percent dodávok plynu do EÚ. V reakcii Západu na ruskú inváziu na Ukrajinu sa začínajú objavovať trhliny a ruský prezident Vladimir Putin by to rád zneužil.

Moskva už odstavila plyn hŕstke krajín vrátane Poľska, Dánska a Holandska. Úplné prerušenie by mohlo mať podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) za následok, že hospodárstvo EÚ príde až o 2,65 percenta hrubých domácich výdavkov, píše agentúra Bloomberg.

Ako sa Európa môže tejto hrozbe vyhnúť? Európska komisia v stredu načrtla plán, ktorý by krajiny poslal na cestu znižovania dopytu. Zámerom je prostredníctvom dobrovoľného 15-percentného zníženia spotreby plynu ukotviť v členských štátoch akýsi zmysel pre kolektívny postup a kolektívnu obetu.

Plán znie logicky, no stále ide iba o veľmi nedomyslený nástroj, ktorý môže jednotu EÚ skôr podkopať, než ju posilniť.

Zomkne nás či rozdelí?

Závislosť od ruského plynu sa naprieč blokom líši. Celoeurópske zníženie spotreby o 15 percent by vykompenzovalo pozastavenie dodávok ruského plynu, myslí si bruselský think-tank Bruegel. Na úrovni členských štátov by sa však toto potrebné zníženie pohybovalo na úrovni od nula až do závratných 54 percent. Ak by ho Brusel začal vymáhať pokutami, politické škriepky v EÚ by mohli nabrať na intenzite.

Takáto dohoda by sa však podľa agentúry musela sústrediť nielen na dopyt, ale aj na dodávky. Lídri EÚ musia zaistiť nové plynovody a dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG), no pre dobro všetkých musia urobiť aj niekoľko ťažkých rozhodnutí.

Odloženie odstávok jadrových elektrární, ťažba väčšieho množstva plynu z plynového poľa v Groningene a núdzové spaľovanie uhlia sú síce kroky, ktoré sa v Európe netešia veľkej obľube, no pomohli by jej znížiť závislosť od Ruska a zvýšiť zásoby plynu. Na krátky čas, ale predsa.

Lídri EÚ, akými sú francúzsky prezident Emmanuel Macron či nemecký kancelár Olaf Scholz, musia v tomto čase vojny vyzvať na solidaritu, ktorá by krajinám pomohla zdieľať ich bremeno a odolala Putinovmu tlaku. Kríza si žiada tak zvrchovanosť, ako aj triezvosť. Dovtedy bude vôňa zemného plynu až príliš pripomínať porážku, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

Sulík
Neprehliadnite

Krízový plán Bruselu otriasa trhom. Sám utiahne kohútiky plynu všetkým, Slovákov už teraz mrazí