Lyžovačka sa môže predražiť o tisíce eur. Viete, ako sa tomu vyhnúť?
Z dovolenky v rakúskych či talianskych horách si Slováci odnášajú nielen zážitky, ale aj zlomeniny, narazené rebrá a otrasy mozgu
1/10 Pri lyžovačke na Slovensku odborníci odporúčajú uzatvoriť:
„Ak sa chystáte na lyžovačku na Slovensku, mali by ste si pred odchodom uzatvoriť poistenie do hôr, ktoré kryje náklady Horskej záchrannej služby v súvislosti s vašou záchranou v horskom teréne na Slovensku,“ radí produktová manažérka cestovného poistenia poisťovne Generali Eva Štefančínová. V opačnom prípade Horská záchranná služba upozorňuje na povinnosť osoby, ktorá sa nachádza v horskej oblasti uhradiť náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo náklady súvisiace s pátraním.
2/10 Možno si pripoistiť aj extrémne športové aktivity?
Poisťovne poskytujú špeciálne balíky postenia, ktoré pokrývajú väčšinu extrémnych športov. Náklady na liečbu sú totiž s ohľadom na ich rizikovosť oveľa vyššie, čo sa odráža aj na výške poistenia. Pozitívom však je, že sa klient môže poistiť iba na konkrétne dni, v ktorých sa bude športom venovať. Poistenci by si však mali overiť rozsah aktivít, ktoré poisťovňa prepláca. Niektoré z nich, napríklad skoky na lyžiach, letecké športy, lezenie po ľadopádoch, sa poistiť nedajú.
3/10 Stačí na preplatenie zdravotných nákladov v zahraničí európsky preukaz poistenca?
Poisťovne klientov upozorňujú na to, aby sa pri cestách do zahraničia v rámci Európskej únie nespoliehali iba na európsky zdravotný preukaz, pretože nekryje náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach či spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach. Takisto nie vždy pokrýva náklady na transport a vôbec nerieši právne služby. Pritom práve tieto položky sú podľa poisťovne Generali pri poistnej udalosti najvyššie.
4/10 Pri lyžovačke v zahraničí by nemalo chýbať:
„V zahraničí je ošetrenie na svahu či odvoz zraneného do zdravotníckeho zariadenia, a to aj vrtuľníkom, hradené z poistenia liečebných nákladov. Odporúčame k cestovnému poisteniu pridať poistenie nákladov na záchrannú činnosť, a to hlavne ak plánujete pohyb v teréne, kde by ste sa mohli stratiť alebo uviaznuť,“ vysvetľuje hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová. Šetriť sa v tomto prípade neoplatí. Len náklady na ošetrenie, hospitalizáciu a prevoz klienta z Rakúska na Slovensko sa v jednom prípade vyšplhali na 12-tisíc eur. A to išlo len o pretrhnuté väzivo v kolene.
5/10 Zranenie iného lyžiara hradí:
„Náklady na ošetrenie, hospitalizáciu, transport či ničené lyžiarske vybavenie poškodeného znáša ten, kto zrážku zavinil,“ hovorí E. Štefančínová. Preto je potrebné zvážiť poistenie zodpovednosti za škodu. Toto poistenie preplatí náklady na liečbu lyžiara, ktorého človek zranil, ale aj jeho zničený výstroj, napríklad polámané lyže.
6/10 Poistenie za škodu možno pri lyžovačke uzavrieť:
Poistenie zodpovednosti za škodu si môžete uzavrieť ako samostatné poistenie s územnou platnosťou v rámci celej Európy. Klienti by si však mali overiť, či ho poisťovňa neponúka aj v balíčku cestovného poistenia, čo môže byť pre nich výhodnejšie. Zabúdať však naň netreba. V niektorých krajinách, napríklad v Taliansku, je povinné pre každého lyžiara či snowboardistu, inak im hrozia sankcie a odobratie skipasu.
7/10 Ukradnutý lyžiarsky výstroj či snowboard poisťovňa preplatí, iba ak:
Ak majú klienti v rámci cestovného poistenia pripoistenú aj batožinu, budú mať do limitu plnenia poistného krytia zahrnutý napríklad ukradnutý lyžiarsky výstroj či snowboard. Musia však byť odcudzené z uzamknutého priestoru, napríklad z uzamknutej hotelovej izby. Poistenci by si preto mali dať pozor na častý zlozvyk v podobe lyží opretých o stojan pred bufetom či horskou chatou bez akéhokoľvek dozoru. „Ak si klient nechá lyže či snowboard voľne položené pred bufetom a jeho športové náčinie mu niekto v čase jeho neprítomnosti odcudzí, z poistenia batožiny nebude mať nárok na náhradu škody,“ upozorňuje odborníčka.
8/10 Preplatí poisťovňa náklady na storno cesty v prípade, ak poistenec ochorie?
Poisťovňa vie preplatiť preukázané náklady na storno zrušenej cesty, pokiaľ mal klient uzavreté poistenie stornopoplatkov. Poistenci sa tak nemusia báť zrušenia lyžovačky v prípade, ak ochorejú, stane sa im úraz, otehotnejú alebo im zomrie blízka osoba. Toto poistenie už dnes vo väčšine prípadov pokrýva aj zrušenie cesty z dôvodu nákazy ochorením covid-19.
9/10 Kedy si musí poistenie stornopoplatkov poistenec dojednať?
Poistenie storna je potrebné dojednať najneskôr v deň zaplatenia služby, na ktorú sa má vzťahovať. Poistné krytie sa pritom vzťahuje nielen na poisteného, ale aj na jeho spolupoistené osoby uvedené v poistnej zmluve. „Ak niekomu zo spolupoistených osôb nebude umožnené vycestovať z dôvodu nesplnenia podmienok zdravotného stavu, náklady na zrušenie cesty preplatíme nielen jemu, ale aj ostatným spolupoisteným osobám, ktoré mali spolu vycestovať,“ ozrejmuje E. Štefančínová.
10/10 Čo by mal klient robiť v prípade storna cesty?
Poistnú udalosť musí poistenec bezodkladne nahlásiť poisťovni a doložiť dôvod storna cesty, predovšetkým lekárskym potvrdením alebo záznamom od polície, hasičov a podobne v závislosti od toho, z akého dôvodu nemohol zaplatenú službu využiť. Tak isto je potrebné predložiť potvrdenie o zaplatení služby (zájazdu, leteniek, ubytovania a podobne) a potvrdenie o výške stanoveného storno poplatku,
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.
Tvoj výsledok Len tak ďalej!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: SHUTTERSTOCKVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.