Odevná značka Lululemon začala predávať tričká, ktoré sú čiastočne vyrobené z nylonu rastlinného pôvodu. Vo svojich výrobkoch ním nahradila suroviny pochádzajúce z petrochemického priemyslu, informuje portál CNBC.
Tričká sú výsledkom partnerstva z roku 2021, keď Lululemon investoval do biotechnologickej spoločnosti Geno. Látka tričiek s krátkym rukávom sa skladá z aspoň 50 percent biologicky získaného nylonu, 40 percent recyklovaného polyesteru a troch percent elastanu. Ich cena je rovnaká ako cena tričiek vyrobených z tradičných zdrojov – pánske stoja 78 dolárov a dámske 68.
Lululemon by do roku 2030 chcelo vyrábať všetky svoje výroby z udržateľných materiálov, a tak spojil sily s mnohými spoločnosťami, ktoré vyrábajú materiály novým a udržateľným spôsobom.
Nylon sa tradične vyrába z látok získaných z fosílnych palív, akými sú uhlie, zemný plyn či ropa, a pri jeho syntéze sa využívajú kyselina adipová a hexamethyléndiamín. Kyselina adipová poškodzuje životné prostredie, keďže sa pri jej výrobe uvoľňuje oxid dusnatý – skleníkový plyn, ktorý je až 200-krát silnejší než oxid uhličitý.
Na výrobu nylonu použitého v tričkách Lululemonu firma Geno nevyužíva chemikálie z fosílnych palív, ale premenu cukrov získaných z rastlinných zdrojov. „Rastliny zo vzduchu čerpajú oxid uhličitý, ktorý pomocou slnečnej energie premieňajú na cukor. Ten potom vstupuje do nášho výrobného procesu,“ vysvetlil zakladateľ firmy Christophe Schilling. Nový typ nylonu pritom podľa firmy dokáže znížiť emisie uhlíka až o 50 percent.
Prerábanie dodávateľských reťazcov závislých od surovín na báze fosílnych palív je v súčasnosti horúcou témou, tvrdí environmentálny chemik Christopher Reddy, ktorý skúma, ako sa plasty rozkladajú v prostredí. Mnohé syntetické látky používané v bežnom živote – vrátane nylonu – sú zvyčajne vyrábané z odpadov ropných rafinérií.
Rozhodnutie spoločnosti Lululemon používať nylon rastlinného pôvodu je krok správnym smerom pre udržateľnú módu. Módny priemysel je síce jedným z najväčších a najvplyvnejších odvetví na svete, no výrazne vplýva na životné prostredie. Výroba a distribúcia odevov si vyžaduje veľké množstvo energie, vody či iných prírodných zdrojov, ktoré prispievajú k vysokej uhlíkovej stope. Módny priemysel je zodpovedný za približne desať percent celosvetových emisií oxidu uhličitého, čo je viac ako emisie leteckej a námornej dopravy dohromady.
Okrem výraznej uhlíkovej stopy produkuje módny priemysel aj značné množstvo odpadu. Toto odvetvie je známe takzvanou "rýchlou módou", ktorej podstatou je lacná a rýchla výroba odevov s cieľom vyhovieť dopytu spotrebiteľov. Predpokladá sa, že módny priemysel každoročne vyprodukuje až zhruba 92 miliónov ton textilného odpadu, z ktorého väčšina končí na skládkach, v spaľovniach alebo v prírode.