Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondelok vyhlásil, že je pripravený vzdať sa časti svojich právomocí a preniesť ich na iné nižšie úrovne riadenia - vláde a iným úradom. Informovala o tom agentúra Interfax, ktorá sa odvolala na internetovú službu blízku kancelárii bieloruského prezidenta.
Agentúra BelTA uviedla, že Lukašenko v pondelok na zasadnutí venovanom zmenám v daňovom systéme pripomenul, že v Bielorusku „sa v poslednom čase veľa hovorí o prerozdelení právomocí". Dodal, že právomocí „zjavne niekto nemá dosť, čo je v zásade správne". Uviedol, že je potrebné poveriť nimi vládu a ďalšie orgány a „odobrať prezidentovi úlohy, ktoré mu nepatria". Lukašenko informoval, že nedávno dostal návrh so 71 konkrétnymi právomocami, ktoré by mali byť prenesené z prezidenta na nižšie vládne úrovne. Lukašenko sa 17. augusta, teda krátko po kontroverzných prezidentských voľbách, vyjadril, že sa pracuje na „možnostiach zmeny ústavy krajiny, ktorá zabezpečí prerozdelenie právomocí".
Lukašenko: Systém v Bielorusku má autoritársku povahu - treba však zmeniť ústavu
Dodal vtedy, že je pripravený „zdieľať" prezidentské právomoci. Podľa neho by sa prerozdelenie moci v krajine malo uskutočňovať „ústavným procesom, a nie pouličnými akciami", čím narážal na doteraz trvajúce protesty proti zmanipulovaným výsledkom prezidentských volieb, zadržiavaniu politických oponentov a proti brutalite polície. O téme ústavných zmien Lukašenko hovoril aj v sobotu na stretnutí s vybranými zadržiavanými predstaviteľmi bieloruskej opozície, ktoré sa konalo vo vyšetrovacej väznici bieloruského Výboru štátnej bezpečnosti (KGB) v Minsku. Jedným z nich bol aj riaditeľ IT spoločnosti PandaDoc Dzmitryj Rabcevič, ktorého v nedeľu spolu s podnikateľom Juryjom Vaskrasenským prepustili z väzenia.
Podľa Vaskrasenského dostal od Lukašenka poverenie pripraviť návrhy na zmeny a doplnenia bieloruskej ústavy a podklady na prepustenie „niekoľkých osôb, ktoré sa pre našu krajinu ukázali byť nie tak spoločensky nebezpečné, ako sa zdalo v prvej fáze", po ich zadržaní . Rabcevič po odchode z väzenia pre televíziu Belarus 1 uviedol, že bude pokračovať v podnikaní. Vysvetlil, že „pre podnikanie (v Bielorusku) sú vytvorené všetky podmienky". Formát rozhovoru s Lukašenkom bol uvoľnený "s cieľom nadviazať dialóg o tom, ako sa dostať zo situácie, aké sú predstavy o zmenách v ústavnom poriadku", uviedol spravodajský portál TUT.by. Rabcevič a ďalší traja vedúci pracovníci spoločnosti PandaDoc boli zadržaní začiatkom septembra v súvislosti s údajnou spreneverou rozpočtových prostriedkov. Zakladateľ PandaDocu Mikita Mikado, ktorý žije v San Franciscu, oznámil, že ide o politické represálie proti firme. PandaDoc následne zverejnila svoj zámer ukončiť prácu v Bielorusku a presťahovať odtiaľ aj kľúčových zamestnancov.