Nemecké aerolínie Lufthansa sa odvolali proti rozhodnutiu Všeobecného súdu Európskej únie anulovať pomoc nemeckej vlády, vďaka ktorej mohla firma čerpať šesť miliárd eur zo štátnych peňazí. Informovala o tom agentúra Reuters. Vláda Lufthansa pomoc priznala v roku 2020 kvôli dopadom pandémie covidu-19 na jej podnikanie.
Druhý najvyšší súd Európskej únie v máji zrušil rozhodnutie Európskej komisie (EK), ktorá Lufthanse pomoc od nemeckej vlády schválila. Súd tak vyhovel sťažnostiam konkurenčných aerolínií Ryanair a Condor, zatiaľ čo komisii vytkol chyby, ktoré v jej vtedajšom schválení našiel.
Vyhoveli konkurencii
Pomoc, ako ju Lufthanse v roku 2020 schválila nemecká vláda, podľa únijného súdu chýbali opatrenia, ktoré by Lufthansu nútili poskytnuté peniaze v budúcnosti štátu rýchlo vrátiť. Súd tiež uviedol, že sa EK nepresvedčila, či Lufthansa naozaj potrebuje štátnu pomoc a či si nemohla peniaze zabezpečiť klasickou cestou na finančných trhoch.
Kvôli dopadom pandémie, keď aerolinky boli nútené zastaviť prevádzku, Lufthansa prijala pomoc z Nemecka, Rakúska, Belgicka a Švajčiarska. Poskytnutú pomoc medzičasom splatila. Európska komisia je exekutívnym orgánom EÚ a má rozsiahle právomoci, plní okrem iného úlohu únijného protimonopolného úradu.
„Stabilizácia bola teda úplne dokončená, ešte kým súd vyniesol verdikt,“ povedal agentúre Reuters hovorca Lufthansy. Prečo sa teraz Lufthansa odvoláva, ale nespresnil. Podľa informovaných zdrojov sa neočakáva, že sa odvolajú aj orgány Únie zodpovedné za hospodársku súťaž.
Lufthansa a mnoho ďalších leteckých spoločností v EÚ dostali štátnu pomoc kvôli dlhodobému poklesu cestovného ruchu v dôsledku pandémie. Všetky tieto podpory EK schválila, avšak pri dodržaní prísnych podmienok. Rekapitalizáciu lufthansy komisia povolila pod podmienkou zákazu vyplácania dividend, odkúpenia vlastných akcií a niektorých aktivít, až kým nebude štátna pomoc splatená.
Pochybenie Európskej komisie
Ryanair tvrdil, že Lufthansa nepotrebuje štátnu pomoc, aby prežila koronavírusovú krízu, ale aby poškodila konkurenciu. Pomoc bola podľa Ryanairu proti pravidlám hospodárskej súťaže, pretože najväčšia európska letecká spoločnosť posilňovala na úkor menších aerolínií. Nemecko predstavuje pre Ryanair jeden z najdôležitejších trhov.
Tribunál napríklad upozornil, že EK ako orgán únie pre hospodársku súťaž nevyžadoval mechanizmus motivujúci Lufthansu k čo najrýchlejšiemu odkúpeniu štátneho podielu. Podľa Všeobecného súdu tiež pochybil, keď poprel, že Lufthansa má na niektorých letiskách významnú trhovú silu. Európska komisia tiež pochybila, keď prijala rôzne záväzky, ktoré nezabezpečujú zachovanie účinnej hospodárskej súťaže na trhu.
Odvolanie proti rozhodnutiu Všeobecného súdu je možné na Súdnom dvore ako na najvyššiu súdnu inštanciu v Únii.